Görenler Allah İçin Söylesin Ne Demektir? Deyimin Anlamı ve Hikayesi

0
Advertisement

Görenler Allah İçin Söylesin ne demektir, ne anlama gelir? Görenler Allah İçin Söylesin deyiminin anlamı ve hikayesi nasıldır, hakkında bilgi.

Görenler Allah İçin Söylesin Anlamı;

Ummadığı bir şeyini, ummadığı bir zamanda ve ummadığı bir yerde kaybedip, şaşkın duruma düşenler tarafından, onun bu halini elleri cebinde seyredenlere söylenir.

Görenler Allah İçin Söylesin

Deyimin Hikayesi;

Uyanık herifin biri sık sık hamama gider, her seferinde de “kuşağım çalınmış, mintanım kaybolmuş” diye yaygarayı koparır, hem hamam harasını ödemez, hem de kaybettiğini söylediği eşyalarının parasını istermiş. Onun bu halinden bıkıp usanan hamam sahibi tellaklara ve uşaklara kesin emir vermiş:

– Bu zındık herifi bir daha içeri almayın!

Advertisement

Birkaç gün sonra yine çıkıp gelmiş. Çalışanlar patronun emrini iletmişler. Adam bakmış durum ciddi. Yalvarıp yakarmış, üstüne bir de yemin etmiş “vallahi billahi eşyam çalındı diye iftirada bulunmayacağım” demiş. Ama patron bu yemine de güvenmeyip adama iyi bir ders vermeye karar vermiş. Adam yıkanırken bütün eşyasını saklatmış. Adam bir bakmış ki sadece bir donu kalmış, bütün eşyası kayıp. Giymiş donunu hamam sahibinin karşısına çıkmış:

– “Tamam Efendi. Söz verdim, yemin ettim, eşyam çalındı filan demeyeceğim. Ama sen de insaf et buraya bu kılıkta gelmedim ya. Görenler Allah için söylesin.” demiş.

Bir başka hikâyeye göre; safça bir adam hamama gitmiş. Göbek taşında yatarken hamam tellağı elinde bir tas çamur gibi bir şeyi isteyenlere dağıtıyormuş. Tüy dökmek için kullanılan hamam otunu bilmeyen adamcağız tellağa sorar: “Bu nedir?” Muzip bir adam olan tellak ‘Bu ağa kınası, saçına sakalına sürersen pek iyi olur’ demiş.

Adamcağız şifa olur diyerek alıp saçına sakalına sürmüş. Ama biraz sonra başı yanmaya başlayınca başından aşağı suları dökmeye başlamış. Su döküldükçe saç sakal da aşağıya inmiş. Hamamdan çıkarken aynaya bakan adam hem kel hemde köse olduğunu görünce etrafındakilere seslenmiş. Görenler Allah için söylesin, ben bu hamama geldiğimde böyle miydim?”

Advertisement

Bu deyim görenlerin söylemesi için zor duruma düşen kimsenin halini anlatmak için söylenen bir deyimdir.


Leave A Reply