Goril Hakkında Bilgi

0

İnsana en çok benzeyen maymun türlerinden birisi olan goriller ile ilgili olarak genel ve temel bilgilerin yer aldığı yazımız.

goril

Advertisement
Goril Hakkında Bilgi

İnsana benzeyen maymunların en büyüğüdür. Batı ekvator Afrika’sında yabani bir hayat süren goriller, aynı zamanda insana benzeyen maymunların en nadir olanlarındandır.

GorilBir erkek goril, genel olarak, bir insandan iri olur. Ayakta durduğu zaman boyu 1,80 santim kadardır. Vücudu kahverengimsi sert kıllarla kaplıdır. Bu kıllar hayvanın yaşı ilerledikçe ağarır. Bir goril iri olduğu kadar kuvvetlidir de. Bir insanı kolaylıkla parçalayabilir. Erkek gorillerin çok yırtıcı görünüşü vardır. Bununla beraber goril yumuşak huylu bir hayvandır. Ancak, yaralanırsa, darda kalırsa çok vahşileşir. Yırtıcı pençelerini, sivri dişlerini kullanarak bir ölüm-kalım savaşına girişir.

GorilGoril, genel olarak, dört ayak üstünde yürür. Bazen insan gibi iki ayak üstünde yürüdüğü de olur. Bu durumda en rahat yürüyen maymun gene gorildir. Goriller devamlı olarak ağaçlarda yaşamaz, zamanlarının çoğunu yerde geçirirler. Meyve, bal, yumurta yerler. Başka hayvanları etleri için öldürmez; yalnız, ellerine geçerse et de yerler. Bu vahşi orman hayvanının baş düşmanı parstır. Parslar yakalayabildikleri gorilleri öldürüp yerler. Ormandaki başka bütün hayvanlar gorilden korkar.

Beyaz insanlar Afrika’ya ayak bastıktan sonra o kadar çok goril avlanmıştır ki, bu hayvanların nesli tükenme tehlikesiyle karşılaşmıştır. Belçika hükümeti goril neslini tükenmekten korumak için Afrika’da sömürge sahibi olduğu sırada, bu konuyu ele almıştı. O dönemki adı ile Belçika Kongosu’nda 700 kilometrekare kadar bir yer ayrılmış, burada avlanmak kesin olarak yasak edilmişti. Goriller bu bölgede her tehlikeden korunmuş olarak yaşarlar, bilginler de gorillerin yaşayışını incelemek için buraya gelirler.

Advertisement

GorilGoriller esirliğe dayanamayan hayvanlardır. Afrika’da yakalanıp, Avrupa’ya, Amerika’ya gönderilen gorillerin çoğu ancak birkaç yıl yaşayabilmiştir. Yalnız, bunların arasında on beş yıldan fazla yaşayanlar da görülmüştür.

Eskiden gorillerin bir şempanze çeşidi olduğu sanılırdı. Bugün bunların sadece akraba oldukları anlaşılmıştır. Sirklerde terbiye edilerek çeşitli numaralar öğretilen maymun da goril değil, şempanzedir.

Goril Ayağı

Goril Ayağı


Leave A Reply