Göttingen Nerededir? Göttingen Tarihi

0

Göttingen hangi ülkededir? Göttingen şehrinin özellikleri, nerededir, tarihçesi, Almanya Göttingen hakkında bilgi.

gottingenGöttingen; Almanya’nın kuzeyinde, Aşağı Saksonya Eyaleti’nde kenttir.

Leine Irmağı kıyısında, Brunswick’in 88 km güney-güneybatısında yer alır. Endüstri (çelik, makine, motorlu araçlar, elektronik, duyarlı aygıtlar, optik ağaç, kâğıt, basım), kültür (1734’te Hannover Seçici Prensi Georg August tarafından kurulan ve 1737’de öğretime açılan 21 bin öğrencinin okuduğu (Georgia Augusta) üniversite, Bilimler Akademisi, Max-Plank Derneği Enstitüleri, Yönetim ve İktisat Akademisi, Almanya Uzay Araştırmaları ve Denemeleri Enstitüsü, Havadevinimi (aerodinamik) Deneme Enstitüsü, konservatuvar, meslek yüksekokulları, kitaplıklar, müzeler) merkezidir.

Tarih. Adı ilk kez 953’te geçen Göttingen, yaklaşık 1210’da kent konumu kazandı. 1351-1572 arasında Hansa Birliğine üye olan kent, dokumacılık endüstrisiyle birlikte gelişti. Otuz Yıl Savaşları’ndan sonra önemini yitiren kent, üniversitenin açılmasından sonra yeniden canlılık kazandı.

Tarihsel Eserler. 14. yüzyılda gotik üslupta değiştirilen Johannes Kilisesi, gotik Jacobi Kilisesi (14.-15. yüzyıl) Belediye Sarayı (1369-1444), tarihsel yapıların başında gelir. Kentte çok sayıda eski yarı kâgir ev vardır.


Leave A Reply