Göynük Yaylası Nerededir? Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Göynük Yaylası nerededir? Antalya Konyaaltı Göynük Yaylası nasıl gidilir, özellikleri, olanakları nelerdir, hakkında bilgi.

GÖYNÜK YAYLASI

Sedir ağacının kokusunu bilir misiniz? Hani o nane şekerinin ağızda bıraktığı nefes açıcı kokuyu. 1200 metre yükseklerdesiniz ve etrafınız sedir ormanıyla donanmış. Başlarını göğe kaldırıp kollarını yana uzatmış yüzlerce ağaç. Güzelim yeşil elbiselerinin uçlarından armut biçiminde kozalakları sarkıyor yemiş misali. Duruşları ve görünüşleriyle asalet uyandıran bu ağaçlar arasında yürümek, ıtırlı bir bahçede dolaşmak gibidir. Sayısız parfüm kokusunu veren hoş aromalı sedir ormanları ferahlık ve huzur kaynağıdır aynı zamanda.

Eğer sedir ağacını fotoğraflamak ve özgün kokusunu içinize çekmek istiyorsanız mutlaka Antalya ili Kemer ilçesi sınırlarındaki Göynük Yaylasına gitmelisiniz. Göynük Yaylası, tepeler arasında kalan geniş bir çanağın içindeki birkaç mahalleden oluşur. Gölbastı, Mezarlıkdibi, Kurugölcük, Zivinde ve Kuzca mahallelerindeki bacası tüten evlerde güleç yüzlü yaşlı aileler barınır yaz kış. Yörük yaşantısının izlerini günümüze taşıyan bu yaylanın sakinleri hayvancılıkla geçinir. İlk ve sonbahar bir başka geçer Göynük Yaylasında. Rengârenk çiçekler donatır toprağı, yemyeşil otlar basar her yeri. Yılın dokuz ayı her sabah, aşağıdaki Göynük Vadisinin bitim noktası olan dağlar arasındaki açıklıkta, güneş denizin içinden doğar. Baharı, genç âşıkların içi gibi kıpır kıpırdır. Yeni doğan kuzu ve çebişler (keçi yavrusu) hoplaya zıplaya ortalıkta gezinir.

Bir pansiyonun yer aldığı Göynük Yaylası, Türkiye’nin uzun mesafeli ilk yürüyüş rotası olan Likya Yolu üzerinde. Gezginler dört mevsim şenlendirirler yaylayı. Göynük Yaylasına araba ile ulaşabilmek için Kemer – Aslanbucak Mahallesi – Kesmeboğaz Vadisi – Gedelme – Ovacık veya Antalya Merkez – Hurma – Hisarçandır – Ovacık rotalarını kullanabilirsiniz.

Advertisement

Leave A Reply