Göz Altı Morlukları Neden Olur ve Morluklara İyi Gelen Bitkiler

0
Advertisement

Göz altı morlukları neden olur? Sebepleri nelerdir? Göz altı morluklarına ne iyi gelir? İyi gelen bitkilerin isimleri ve kısa açıklamaları.

Göz Altı Morlukları Neden Olur ve Morluklara İyi Gelen Bitkiler

Göz altı morlukları neden olur?

Erkeklerde ve kadınlarda sık sık görülebilen, özellikle kadınların ciddi şekilde rahatsız olarak tedavisi için her türlü yolu denediği sorunlardan biri de göz altı morluklarıdır. Onlarca kozmetik ürününe para harcayıp, onlarca cildiyecinin kapısını aşındıran; bunlarla yetinmeyip öğrendiği tüm pratik ve doğal yollara bu morlukları gidermek için başvuran kadınların sayısı hiç de azımsanmayacak derecedededir. Bu tip morluklar doğuştan oluşabileceği gibi (genetik kaynaklı) sonradan dış etkenler vasıtasıyla meydana gelen morluklar da olabilmektedir. Göz altı morluklarının oluşma nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

Yorgunluk : Gün içerisinde var olan enerjinizi zorlayacak, kapasitenizden fazla enerjili olmanızı gerektirecek işlerle uğraşmanız ve kendinizi normalden daha fazla yormanız göz altlarınızın morarmasına sebep olabilir.

Uykusuzluk : Normal şartlarda 8 saatlik bir uyku süresi geçirmesi gereken kişinin bu uyku saatlerini en az 2-3 saat eksik bırakması ve bu eksiklikleri günler içerisinde daha da çoğaltması doğal olarak göz altlarında bir renk değişikliği yaratacaktır.

Kalıtsal : Bazı bireylerde göz altı morlukları ailesinden herhangi bir kişiden kalıtsal olarak kendisine de geçmektedir. Özellikle annesinde ve babasında bu tip morluklar bulunan kişilerde göz altı morluklarının doğuştan var olma ihtimali daha yüksektir.

Advertisement

İlaçlar : Vücuttaki kan damarlarının genişlemesine sebep olacak ilaçları kullanmak doğal olarak göz altlarında da morluklar yaratabilmektedir. Bununla birlikte kullandığınız ilaçların vücudunuzda alerjik reaksiyon göstermesiyle birlikte göz altlarınızda da morluklar meydana gelebilir.

Karaciğer problemleri : Karaciğer rahatsızlığı geçiren kişilerin altların göz altlarında belirgin morarmalar meydana gelir.

Alerji : Mevsimsel alerjilere ve özel olarak bir takım gıdalara alerjisi bulunan kişilerin, alerjilerinin tuttuğu dönemde morluklarının oluşması muhtemeldir.

Yaş : Bir kişinin yaşı ne kadar ilerlerse göz altı morluklarının ve bunun dışında da vücuttaki lekelenmelerinin oluşma ihtimali o kadar artar. Çünkü yaş ilerledikçe vücuttaki kollajen maddesinin tükenmesiyle birlikte renk değişimleri görülür.

Anemi : Kansızlık hastalığı olan bireylerde bu hastalığın bir etkisi olarak göz altı morarmalarına rastlanabilir.

Güneş ışığı : Bir kişinin çok fazla güneş ışığının etkisinde kalması, vücudunun çok fazla melanin salgılamasından kaynaklı olarak bu fazlalığı atmaya çalışmasından ötürü göz altlarının morarmasıyla sonuçlanır.

Advertisement

Göz altı morluklarına ne iyi gelir?

Üzüm çekirdeği : Göz altı morlukları için en sık kullanılan bitki özü üzüm çekirdeğidir. Üzüm çekirdeğinin yağı pek çok göz altı kapatıcısının içerisinde içerik olarak da bulunmaktadır. Üzüm çekirdeğinin yağında bulunan antioksidanlar morlukları kapatmak ve yok etmek açısından etkili bir araçtır. Bu bölgede bulunan damarların daha iyi çalışmasını sağlar ve morlukların normal deri rengine dönmesine katkıda bulunur. Üzüm çekirdeği yağını uygularken bir pamuğa bir kaç damla damlatılarak sorunlu bölgeye uygulanması yeterli olacaktır.

Elma: Elmayı, yuvarlak dilimler halinde keserek göz çevrenize koyup dinlendirdiğinizde oluşan siyah halkalar uygulamayı ne kadar sıklaştırırsanız o kadar çabuk sürede yok olmaya başlayacaktır.

Badem Yağı: Mor halkalarınızdan şikayetçi olduğunuz dönem içerisinde her gece uyumadan önce badem yağını bir pamuk yardımıyla göz altlarınıza uygulayıp yatarsanız kısa bir dönem içerisinde morlukların gözle görülür bir şekilde hafiflediğini göreceksiniz.

Patates ve salatalık : Göz sağlığı için kullanılan doğal yöntemlerden olan patates ya da salatalık kompresi, aynı şekilde göz altı morluklarını yok etmek için kullanılabilecek etkili bitkisel ürünlerdendir. Salatalığı kabuğunu soyup yuvarlak halkalar halinde dilimleyerek gözünüzün üzerinde bekletebilir. Patatesi de ister aynı şekilde dilimleyerek ister soyduktan sonra rendeleyerek bir bezenin içerisine koyup göz bölgenizin üzerinde bekletebilirsiniz. Patatesin deri rengini açıcı özelliği bu morluklar için birebirdir.

Çaylar : Günlük olarak çok sık kullandığımız siyah çay, ferahlatıcı ve zayıflatıcı etkisiyle kullandığımız yeşil çay. Vücudumuz için sağlık açısından güzel etkileri olan papatya çayı, ıhlamur çayı, kuş burnu çayı vb. olarak çokça örneklendirebileceğimiz çaylar göz sağlığımız için de bize çokça yardımcı olabilmektedirler. Alacağınız her türlü çay ve bitki çayını demledikten sonra soğumaya bırakın. Ilıma seviyesine geldikten sonra poşet çayı göz altınıza uygulayabilmeniz mümkün.

Sağlık Uyarı


Leave A Reply