Göz Kapağı Hastalıkları Nelerdir?

0
Advertisement

Göz kapağında meydana gelen hastalıklar nelerdir? Göz kapağı hastalıkları isimleri, belirtileri, tedavi yöntemleri hakkında bilgi.

goz-kapagi-hastaliklariGöz Kapağı Hastalıkları; Gözkapağında vuruklar, yaralanmalar oldukça sık görülür. Bir yere çarpınca, yumrukla vurulunca, kapakta şişlik, morarma, kan toplanması meydana gelir. Bu gibi durumlarda açık yaralar varsa temiz pansumanları yapılmalı, iltihaplanmasına meydan vermemelidir yaralanmalar delici, kesici aletlerle olmuş da kapak her hangi bir yerinden yırtılmışsa yara temizliğine gene son derece dikkat etmekle birlikte, sonradan bir şekil bozukluğu kalmaması için gerekirse dikilir.

Gözkapaklarında, genel olarak vücudun başka bölgelerinde de görülen yılancık, egzama, çıban, apse, zona gibi deride kendini belli eden hastalıklar da ortaya çıkabilir, bunların tedavisi sebebe göre yapılır Kapak kenarındaki deri bezlerinin iltihabı olan arpacık stafilokok cinsinden mikropların meydana getirdiği oldukça sık görülen bir hastalıktır.

Blefarit. — Kapak kenarındaki bezlerin süreğen iltihaplarına blefarit adı verilir, daha çok lenfatik çocuklarda görülür. Kapak kenarları kızarır, kabuklanır, kaşmir, göz yaşarır. Blefaritin bir de yara şeklinde olanı vardır. Bunda kirpikleri örten sarı kabuklar düşürülürse altlarından yara ortaya çıkar. Kirpikler çok defa dökülür, kapak dışarı doğru dönebilir. Tedavide antiseptik sular, antibiyotikli göz melhemleri kullanılmakla birlikte, sebebe göre de tedavi yapılması gerekir.

Gözkapağı Kıvrılmaları. — Gözkapaklarının, gözün süreğen hastalıkları, kapak kaslarının. büzülmesi, ya da gevşemesi, felçler, gözkapaklarında ya içe, ya da dışa doğru kıvrılmalara yol açar. İçe kıvrılmalar kirpiklerin batmasına sebep olacağından göz yuvarlağında iltihaplar başlar. Dışa kıvrılmalarda da gözkapağının içi dışa döneceğinden kirlenmeler, toz, rüzgâr gibi sebeplerle kapak içinde iltihaplar olur. Gözkapağı kıvrılmaları ihmal edilmeden zamanında tedavi edilmelidir. Bu gibi durumların ameliyatla düzeltilmesi mümkündür.

Gözkapağında felçler de olur. Meselâ üst kapak felçlerinde kapak aşağı doğru düşer, sarkar, hasta, gözünü açamaz. Kapak düşüklüğü bazan histeriklerde de görülür, tedavisi sebebe göredir.

Advertisement

Şalazyon. — Gözkapağında iyi kötü tabiatlı urlar da olabilir Bunlardan şalazyon alt, ya da üst kapakta meydana gelen iyi tabiatlı urlardandır. Mercimek, ya da nohut büyüklüğünde, oldukça sert olan bu urlar ameliyatla kolayca çıkarılır

Bir de, daha çok yaşlı kadınlarda kapakların derisinde meydana gelen sarımtırak kabarıklıklar görülür. Bunların karaciğer bozukluklarıyla ilgisi vardır, ameliyatla çıkarılabilir.


Leave A Reply