Göz Kuruluğu Nedenleri Nelerdir?

0

Göz kuruluğu nedir? Göz kuruluğunun nedenleri nelerdir? Hangi rahatsızlıklar göz kuruluğu yapar? Göz kuruluğu hakkında bilgi.

Göz Kuruluğu Nedenleri Nelerdir?

Göz kuruması için iki ana sebep vardır. Ya gözler yeterince gözyaşı üretmez, ya da gözyaşları gözleri nemli tutacak kadar uzun süre kalmaz.

Advertisement

1- Gözlerin yeterince gözyaşı üretemezse

Gözünüzün köşesinde bulunan bir bez olan, lakrimal bezi gözyaşını üretir. Normalde, bu bez gözünüzü sağlıklı tutmak için yeterli nem sağlar. Gözyaşları, gözün içine kaçan tozu ve diğer kirleri yıkayarak temizler. Ayrıca, gözleri mikroplardan ve enfeksiyondan korurlar.

Lakrimal beziniz yeterince gözyaşı üretemezse, göz kuruması oluşur. Bu tür göz kuruluğunun ismi keratoconjunctivitis sicca’dır. Yaş ilerledikçe gözyaşı üretimi azalma gösterir ve bu tip göz kurulukları oluşur.

Yaşlanma haricinde aşağıdaki tıbbi bir durumlardan kaynaklı da olabilir:

Advertisement

Diyabet
Romatoid artrit
Lupus
skleroderma
Sjögren sendromu
Tiroid bozuklukları
A vitamini eksikliği

Aynı zamanda kullanılan bazı ilaçlar yan etki olarak bu tip göz kuruluğu yapabilir.

antihistaminikler
Dekonjestanlar
Hormon değişim terapisi
antidepresanlar
Tansiyon ilaçları
Akne ilacı
Doğum kontrolü
Parkinson hastalığı ilaçları

Bazen, lakrimal bezler lazer ameliyatından sonra yeterli gözyaşı yapmakta zorluk çekebilir. Bu genellikle birkaç ay sonra geçer. İltihap veya radyasyon lakrimal bezlerine zarar verirse, bu durumda da göz kuruluğu oluşabilir.

2. Gözyaşlarının Yeterince Uzun Kalmaması (Hızla Buharlaşması)

Bazı durumlarda gözyaşı bezinin normal çalışmasına rağmen gözyaşları gözü nemlendirmeye yetecek uzunlukta kalmayıp, buharlaşır. Bu durum gözyaşlarınızın yapısından veya çevre koşullarından kaynaklanabilir.

Advertisement

Gözyaşları üç katmana sahiptir: yağlı bir dış tabaka, sulu bir orta tabaka ve bir iç mukus tabakası. Yağlı dış tabaka, ortadaki sulu katmanın çok hızlı bir şekilde buharlaşmasını engeller. Mukus tabaka ise gözyaşının gözün tün yüzeyine yayılmasını sağlar. Gözyaşı tabakalarının herhangi biriyle ilgili yaşanan sorun göz kurumasına neden olabilir.

Göz kapaklarının içindeki bezler, meibom bezleri denilen yağları gözyaşlarına bırakır. Bu bezler bazen tıkanırlar. Bu olduğunda, göz yaşlarınız yeterli yağ alamaz. Bu durumda gözyaşının orta sulu tabakası korunmasını kaybeder ve göz yaşları hızla buharlaşır.

Bu tür göz kuruması, blefarit (göz kapağı iltihabı) veya rosacea gibi cilt rahatsızlığı olan kişilerde yaygındır.

Diğer nedenler

Bazı durumlarda ise gözyaşları gözyaşı bezi normal çalışsa da, gözyaşları buharlaşmasa da göz kuruluğu oluşabilir. Çünkü gözyaşları akıp gider.

Bunun nedenleri şunlardır:

Advertisement

Rüzgar, duman veya kuru hava gibi ortamlar
Okurken veya ekrana bakarken yeteri kadar göz kırpmamak
Göz kapağı problemleri (göz kapaklarınız dışa doğru) veya entropiyon (göz kapaklarınız içe doğru)

Gözün yüzeyi büyürse, gözyaşlarının gözün yüzeyini kaplaması zor olabilir. Bu durum, gözleri şişiren tiroid sorunlarında ve göz ameliyatlarında oluşabilir.


Leave A Reply