Göz Yorgunluğunu Gidermenin Yolları

0
Advertisement

Göz yorgunluğunun nedenleri nelerdir ve nasıl önlenir? Göz yorgunluğunu gidermek için yapabilecekleriniz, küçük ipuçları.

Göz Yorgunluğunu Gidermenin Yolları

Gözleriniz yanıyor, kaşınıyor ve yorgun. Bu yaygın durum ama nadiren ciddi bir problemin belirtisidir. Bu sorunu önlemek veya gidermek için basit adımlar atabilirsiniz.

Eğer yazımızın devamındaki taktikler işe yaramazsa, doktorunuza görünün. Tedavi gerektiren daha ciddi bir durumun işareti olabilir. Eğer baş ağrınız, çift görme veya görüşünüzde büyük değişim problemleriniz varsa doktora görünmeniz özellikle önemlidir.

Göz Yorgunluğunun Nedenleri

Yoğun göz kullanımı gerektiren herhangi bir faaliyet yorgunluğa neden olabilir. En yaygın olanlardan bazıları şunlardır:

Okuma
Yazma
Araba kullanma
Parlak ışığa bakarsanız veya çok loş bir yerde zaman geçirirseniz de gözleriniz yorulur.

Advertisement

Bilgisayarınıza, akıllı telefonlara veya oyun konsoluna uzun süre baktığınızda gözleriniz kolayca yorulabilir. Bunlar dijital göz yorgunluklarıdır. Çağımızda çoğu insanı etkilemektedir.

Zamanla daha fazla insan akıllı telefonlar ve diğer el tipi dijital cihazlar kullanmasıyla problemin artması bekleniyor. Bu tür bir cihazı kullanırken gözünüzü yazılara odaklanmaya zorlar ve normalden daha fazla çalışmak zorunda bırakırsınız.

Dijital cihazların göz yorgunluğu yaratma sebeplerinden biri de bu cihazları kullananların normalden daha az göz kırpma eğilimi göstermeleridir. İnsanlar genellikle dakikada yaklaşık 18 kez göz kırparlar. Bu doğal olarak gözleri ferahlatır. Ancak çalışmalar, insanların bir bilgisayara ya da başka bir dijital cihaza bakarken dakikada sadece yaklaşık iki buçuk kez göz kırptığını gösteriyor. Bu kuru, yorgun, kaşıntılı ve yanık gözlere sebep olabilir.

Semptomlar nelerdir?

Ağrılı veya tahriş olmuş gözler
Odaklanma güçlüğü
Kuru veya sulu gözler
Bulanık veya çift vizyon
Işığa karşı artan hassasiyet
Boyun, omuz veya sırt ağrısı
Bu belirtiler üretkenliğinizi azaltabilir. Uzun saatler çalışarak uyanık kalırsanız, sorunu daha da kötüleştirebilirsiniz. Uyku, temel besinlerle gözlerinizi ferahlatır. Uyku eksikliği tekrarlayan göz tahrişine yol açabilir.

Göz Yorgunluğunu Nasıl Önlersiniz?

Bazı basit değişiklikler yapın:

Bilgisayar ekranınız:

Advertisement

Bilgisayar ekranınızı gözlerin ve göz seviyesinin biraz altına, 60 santim kadar uzağa yerleştirin.
Ekranınızdaki toz ve parmak izlerini düzenli olarak temizleyin. Lekeler, kontrastı azaltabilir ve parlama ve yansımalar gibi problemler yaratabilir.
Eğilen ve dönen ekranları tercih edin.
Ekranınız için bir parlama filtresi kullanın.

Çalışma ortamınız:

Parlama ve sert yansımalardan kurtulmak için aydınlatmayı değiştirin.
Ayarlanabilir bir sandalye kullanın.
Bilgisayar ekranınızın yanına bir belge tutucu yerleştirin.

İş alışkanlıklarınız:

20-20-20 kuralını deneyin. Her 20 dakikada 20 saniye boyunca 20 adım uzakta bir şeye bakın.
Yakınınıza, bir hatırlatma olarak “Göz Kırpma” yazan bir not asın
Bilgisayar çalışmalarında düzenli molalar verin.

Göz bakımı rutininiz:

Yorgun, kuru gözlere ılık suda ıslatılmış bir bez uygulayın (gözlerinizi kapalı tutun).
Kuru hissettiklerinde gözlerinizi yenilemek için yapay gözyaşı (göz damlası) kullanın. Göz Kuruluğu
İç mekanda, kuru gözlerin önlenmesine yardımcı olmak için, havayı nemlendiren bir nemlendirici kullanın.
Göz yorgunluğunuz veya ağrınız varsa, daha derin bir tıbbi durumun suçlanmadığından emin olmak için bir göz doktoruna başvurun.

Sorun giderilemezse, tam göz muayenesi için randevu alın. Doktor, belirtilerinizin, göz kas dengesizliği gibi bir problemle bağlantılı olup olmadığını inceleyecektir. Ayrıca gözlük veya kontakt lens reçetenizin güncel olup olmadığını ve bilgisayar kullanımı için uygun olup olmadığını da kontrol eder.


Leave A Reply