Grace Kelly Kimdir? Hayatı, Filmleri ve Sinema Kariyeri Hakkında Bilgi

0

Grace Kelly Kimdir ve ne yapmıştır? Grace Kelly hayatı, biyografisi, dönemi, filmleri, sinema kariyeri hakkında bilgi.

Grace Kelly

Kaynak: wikipedia.org

Grace Kelly

Grace Kelly (1929-1982) Monako Prensi Rainier III ile evlendikten sonra prenses olan Amerikalı bir aktristi. Philadelphia’da doğan Kelly, oyunculuk kariyerine 1950’lerde başladı ve kısa sürede Hollywood’un önde gelen kadın oyuncularından biri haline geldi. “High Noon”, “Mogambo” ve “Rear Window” gibi birçok filmde rol aldı ve “The Country Girl” (1954) filmindeki performansıyla En İyi Kadın Oyuncu Akademi Ödülü’ne layık görüldü.

Kelly 1955’te Cannes Film Festivali’ne katılırken Monako Prensi Rainier III ile tanıştı ve çift aynı yıl nişanlandı. Çift 1956 yılında Monako’da görkemli bir törenle evlendi ve Kelly Monako Prensesi olmak üzere oyunculuktan emekli oldu.

Monako Prensesi olarak Kelly zarafeti, şıklığı ve hayırsever çalışmalarıyla büyük saygı gördü. Bir dizi hayırsever organizasyonda yer aldı ve başkalarının yaşamlarını iyileştirmeye olan bağlılığıyla büyük beğeni topladı.

Kelly’nin Prens Rainier’den, babasının 2005’teki ölümünden sonra Monako Prensi olarak yerine geçen Prens Albert de dahil olmak üzere üç çocuğu oldu. Kelly hayatının geri kalanında Monako’da yaşadı ve 1982’de Monako’nun yukarısındaki tepelerde bir trafik kazası geçirip ölene kadar kamusal yaşamda aktif olarak yer aldı.

Grace Kelly’nin mirası günümüzde de devam etmektedir ve kendisi 20. yüzyılın en göz alıcı ve ikonik figürlerinden biri olarak anılmaktadır. Hayatı ve kariyeri büyük bir hayranlık konusu olmaya devam etmekte ve yaygın olarak güzellik, zarafet ve stilin sembolü olarak kabul edilmektedir.

Kaynak 2

Grace Kelly; ABD kökenli kadın sinema oyuncusu, Monaco Prensesidir (Philadelphia 1928 – Monaco 1982).

New York’ta Amerikan Dramatik Sanatlar Akademisi’nde öğrenim görürken, fotomodelliğe başladı. 1949’da Broadway’da aldığı kısa rollerle dikkati çekti. Forteen Hours (Ondördüncü Saat) 1951, filmiyle sinemaya geçti. Oynadığı filmlerle kısa sürede kendini Hollywood’a kabul ettirdi. George Seaton’ın yönettiği Country Girl (Taşra Kızı) filmindeki rolüyle 1955 En İyi Kadın Oyuncu “Oscar”ını, New York Sinema Eleştirmenleri Özel Ödülü’nü kazandı. Alfred Hitchcock’un vazgeçilmez oyuncularından biri oldu. Ününün doruğundayken tanıştığı Monaco Prensi III. Rainer ile 1956’da evlenerek sinemayı bıraktı. Bu evliliğinden iki kızı, bir oğlu oldu. 1982 Eylül’ünde geçirdiği bir trafik kazasında öldü.

Başlıca filmleri: High Noon (Kahraman Şerif) 1952, Mogambo (1953), Dial me for Murder (Cinayet Var) 1954, Rear Window (Arka Pencere) 1954, The Country Girl (Taşra Kız) 1954, To Catch a Thief (Kelepçeli Aşık) 1955, The Swan (Prensesin Aşkı) 1956, High Society (Yüksek Sosyete) 1956.


Leave A Reply