Gregory Pincus Kimdir?

0

Gregory Pincus kimdir? Amerikalı endokrin uzmanı Gregory Pincus hayatı ve çalışmaları ile ilgili bilgiler.

Gregory Pincus Kimdir?

Gregory Pincus

Advertisement

Gregory (Goodwin) Pincus, (d. 9 Nisan 1903, Woodbine, New Jersey – ö. 22 Ağustos 1967, Boston, Massachusetts, ABD), steroitlerin döllenme karşıtı nitelikleri üzerindeki çalışmaları ilk etkin doğum kontrol haplarının geliştirilmesini sağlayan ABD’li endokrinoloji bilgini.

Pincus, Cornel ve Harvard üniversitelerinde öğrenim gördü ve doktora çalışmasını 1927’de tamamladı. Ayrıca İngiltere ve Almanya’da da incelemelerde bulundu. Harvard’da (1931-38), Worcester’daki Clark Üniversitesi’nde (1938-45), Medford’daki Tufts Tıp Okulu’nda (1946-50) ve Boston Üniversitesi’nde (1950-67) öğretim üyeliği yaptı.

1944’te Pincus ve Hudson Hoagland, Worcester Deneysel Biyoloji Vakfı’m kurdular. Bu kurum steroit hormonlarıyla memelilerin üremesine ilişkin incelemelerin önemli bir merkezi haline geldi. Margaret Sanger, Pincus’un çalışmalarını teşvik etti ve 1951’de Pincus ve çalışma arkadaşları birleştirilmiş hormonlar ve gebeliğin önlenmesi üzerine çalışmalara başladı. Laboratuvar hayvanlarında yumurtlamanın ketlenmesinin gebeliğin önlenmesinde etkin bir araç olduğunu saptadılar ve kadınlaı için ağızdan alınan bir gebelik önleyici ilacı yetkinleştirmek üzere çalışmalara başladılar.

Pincus’un yayınları arasında The Eggs of Mammals (1936; Memelilerin Yumurtaları) ve The Control of Feriility (1965; Doğurganlığın Denetimi) vardır. Ayrıca hormonların özellikleri üzerine monografiler de yayımlamıştır.

Advertisement


Leave A Reply