Gribe İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir? Gribe Ne İyi Gelir?

0

Her hava değişikliğinde ve her soğuk hava döneminde herkesin yaşadığı grip hastalığına iyi gelen yiyecekler nelerdir? Gribe ne iyi gelir?

Gribe İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir? Gribe Ne İyi Gelir?

Gribe ne iyi gelir?

Gribe iyi gelen yiyecekler nelerdir diye araştırıldığında, karşımıza pek çok doğal ürün ve bu ürünlerin birbirleriyle karışımından oluşan kürler çıkmaktadır. Grip hastalığı, tıp dilinde “influenza” olarak adlandırılan bir virüsün metabolizmamıza girmesi neticesinde ortaya çıkmaktadır.

Grip semptomları olarak vücutta şiddetli eklem ağrıları, şiddetli kas ağrıları, halsizlik durumları, titreme durumları, 39 derecenin üzerinde seyreden vücut ateşi, kuru öksürük ve baş ağrısı gibi belirtiler görülebilmektedir. Bununla birlikte grip bulaşıcı bir hastalık olabildiğinden bir evin içerisinde grip hastalığına yakalanan bir birey varsa, o evin diğer üyelerinin de grip olması çok yüksek ihtimaldir.

Grip hastalığı her ne kadar ilk 2-3 gün içerisinde bulaşıcılığını korusa da veya en geç 10 gün içerisinde geçtiği için basit bir hastalık olara görülse de, detaylı olarak bakıldığında yaşlı kişilerin ya da çocuk yaştaki bireylerin grip hastalığı geçirmesiyle birlikte daha ciddi problemler olarak böbrek hastalıklarının, kalp hastalıklarının, akciğer hastalıklarının ya da şeker hastalıkları gibi çok ciddi hastalıkların oluşmasına zemin olduğu görülmüştür.

Grip Hafife Alınacak Bir Hastalık Değildir!

Bu nedenle grip hastalığı asla hafife alınan bir hastalık olmamalı ve mümkün olduğunca tedavi süreçlerine özen gösterilmelidir. Grip olan bir bireyin en başka bahsettiğimiz belirtiler haricinde kalıcı olarak tıkanıklık yaşaması durumunda, yutkunurken şiddetli ağrıları olması durumunda, nefes almada ciddi zorluklar yaşaması durumunda, öksürüğün çok uzun süreler kalıcı olması durumunda, ateşin uzun süreler düşmemesi durumunda ve sıklıkla tekrarlayan kusma durumlarında acilen bir sağlık kuruluşuna gidip kontrole girilmesi gerekmektedir. Bu tip vakalar semptomları hafife aldıklarında sonuçlar ölüme dahi varabilmektedir.

Grip

Ayrıca grip geçiren bireyin metabolizmasında hali hazırda kalple ilgili problemi varsa, diyabetle ilgili problemi varsa ya da astımla ilgili problemi varsa gribin yarattığı semptomlarla birlikte sonuçlar tıbbi müdahale geçirmeye kadar varabilmektedir. Çünkü bu tip hastalıklar vücudun savunma metabolizmasını zayıflatarak bağışıklık sistemini az çalışır hale getirir ve otomatikman kişinin gribe yakalanma olasılığı kat kat artmaktadır.

Tüm bu anlatılanların ışığında, gribe iyi gelen yiyecekler ve içeceklerden faydalanmak; tedavi sürecinde kullanılan ilaçlardan çoğu zaman daha faydalı ve yararlı olabilmektedirler. Aynı zamanda beslenme düzenine hastalık sürecinde gribe iyi gelen bitkileri sokmak, gribe iyi gelen bitki çaylarını sokmak ve gribe iyi gelen karışımları da sokmak iyileşme aşamasının mümkün olduğunca yakın tarihe çekilmesine yardımcı olmaktadır.

Gribe iyi gelen bitkiler söz konusu olduğunda, alternatif tıpın en çok kullanıldığı alanlardan biri olan grip tedavisi için doğadan pek çok doğal bitki grip hastalığını iyileştirmede kullanılmaktadır. Hatta bu bitkiler bitki çayı için kullanılmasının yanında gribe iyi gelen çorbaların içerisine de çoğu zaman eklenmektedir.

Gribe iyi gelen besinler

Limon : Limonun taze sıkılmış halinin vücuttaki grip virüsünün gücünü azalttığı ev aynı zamanda gripten ötürü meydana gelen balgam problemini de azalttığı belirlenmiştir. Hastalık sürecinde beslendiğiniz çorbalarınıza ve tat olarak uygun olan yiyeceklerinize bol bol limon eklemeniz uygundur.

Sarımsak : Virüslere karşı doğada bulunan çok kuvvetli bir ürün olan sarımsak, grip hastalıklarında da hastalığın çabuk atlatılması adına çok iyi bir besin olarak karşımıza çıkmaktadır. İçeriğinde bulunan alisin maddesi, grip yaratan virüslerle çok iyi savaşmaktadır. Gün içerisinde üç ya da dört tane sarımsak yemek, hastalığın çabuk geçmesine yardımcı olmaktadır.

zencefil

Zencefil

Zencefil : Zencefil özellikle grip olduğunuz süreçlerde tıkanan hava yollarınızın açılmasını sağlar. Aynı zamanda terleme yoluyla vücuttaki zararlı toksinleri atmaya da yardımcı olmaktadır. Yapacağınız zencefil çayına tarçın da ekledikten sonra o çayı tüketerek bol miktarda terleyebilmeniz mümkündür.

Yeşil çay : Gün içerisinde tüketeceğiniz iki bardak miktarındaki yeşil çay vücudunuzda çoğu negatif durumu pozitife çevirirken aynı zamanda grip hastalığından da kurtulmanıza yardımcı olmaktadır. Yeşil çayım vücuda bu durumlarda etkisi bağışıklık sistemini canlandırmak ve zararlı toksinlerden arındırmaktır.

Mantar : Gribe iyi gelen bitkilerden biri de kuşkusuz ki mantardır. Mantarın içerisinde bulunan selenyum ve beta glukan maddeleri, gribin ciddi anlamda bünyeden uzaklaştırılmasına yardımcı olmaktadır. Selenyum içeriği beyaz kan hücrelerinin grip hastalığıyla savaşabilmesi adına sikotin üretmesine yardımcı olur. Beta glukanlar ise hücrelerin hastalık yaratıcı virüsleri yok etmesine yardımcı olmaktadır.

Çilek : Portakal gibi son derece C vitamini dolu olan meyvelerden biri olan çilek… Grip hastalığı ve soğuk algınlığı hastalığı gibi pek çok bağışıklık sistemini etkileyen hastalıkların tedavi süreçlerinde kullanılabilen bir meyve türüdür. Günlük 5-6 adet çilek tüketildiğinde gripten kaynaklı semptomların görülme derecesi azaltılabilmektedir.

Sağlık Uyarı


Leave A Reply