Grigory Orlov Kimdir? Çariçe II. Yekaterina’nın Yasak Aşkı

0
Advertisement

Grigory Orlov kimdir ve ne yapmıştır? Grigory Orlov hayat hikayesi, biyografisi, askeri ve siyasi kariyeri hakkında bilgi.

Grigory Orlov

Grigory Orlov

Grigory Orlov

Grigory Orlov; d. 17 Ekim 1734, Lyutkino, Tver [sonradan Kalininl – ö. 24 Nisan 1783, Neskuçnoye, Moskova yakınları, Rusya), Çariçe II. Yekaterina’nın âşığı olan Rus subaydır. Yekaterina’nın Rus tahtına geçmesini sağlayan darbeyi planlamış ve çariçeye danışmanlık yapmıştır.

1749’da orduya katıldı. Yedi Yıl Savaşı (1756-63) sırasındaki Zorndorf Çarpışmasında (1758) görev aldı. 1759’da Prusyalı bir savaş esirini Petersburg’a götürdüğünde Büyük Dük Petro ve karısı Yekaterina ile tanıştı ve bir süre sonra Yekaterina’nın sevgilisi oldu.

Petro’nun Rus tahtına geçmesinden (1762) kısa bir süre sonra kardeşi Aleksey Grigoryeviç’le birlikte bir darbe düzenleyerek Petro’yu tahttan indirip yerine Yekaterina’ yı geçirdi. Darbeden sonra kont yapılan Orlov ordu içinde önemli görevler’ aldı, tarım sisteminin modernleştirilmesini amaçlayan Serbest İktisat Derneği’nin (1765) kurulmasına yardımcı oldu. Ayrıca yönetim alanında çeşitli reformlar yapmak ve yeni bir anayasa hazırlamakla görevlendirilen yasama komisyonunun oluşturulmasında Yekaterina’ya danışmanlık yaptı. Komisyon üyesi olarak görev aldığı dönemde (1767-68) serilerin yaşam koşullarını iyileştirecek reformların yapılmasını savundu. Ama komisyon önemli bir karar almadan dağıldı. 1772’de, 1768’den beri süren Osmanlı-Rus Savaşı‘nı sona erdirmek için toplanan konferansta Rus heyetine başkanlık eden Orlov bu görevinde başarılı olamadı ve iki ülke arasında ancak 1774’te barış sağlanabildi.

Orlov’un, Yekaterina’yla olan ilişkisi 1772’de sona erdi. 1775’te Rusya’yı terk eden ve 1777’de bir kuzeniyle evlenen Orlov, karısının ölümünden (1782) sonra akli dengesini yitirdi ve Rusya’daki malikânesine döndü.

Advertisement

Leave A Reply