Grizu Nedir? Grizu Patlaması Neden ve Nasıl Olur? Kısaca

0

Maden ocaklarında meydana gelen istenmeyen sonuçları olan madencilerin şehit düşmesine sebep veren grizu ya da grizu patlaması nedir?

grizu

Advertisement

Grizu

Patlayabilen bir gaz karışımıdır. Kömür ocaklarında bulunur. Bitkilerin çok uzun süre içinde havasız yerlerde çürümesiyle kömürler meydana gelirken bu sırada doğan metan gazı da yeryüzüne çıkamaz, kömür tabakaları arasında kalır. Kömür ocakları açılınca bu gaz ocak içine yayılır.

Hava, yakıcı bir gaz karışımıdır, bütün yanıcı gazlarla belirli bir oranda patlama yapar. Kömür ocaklarında patlayıcılık sınırına gelmiş bulunan metan-hava karışımına «grizu» denir. Alevle, her hangi bir kıvılcımla karşılaşınca şiddetle patlar, büyük facialara yol açar.

Grizu patlamalarını önlemek için İngiliz kimyacısı Davy özel tipte bir emniyet lambası yapmıştır. Ocaklarda aydınlatma araçlarından doğan patlama tehlikesi bu lâmbalarla ortadan kalkmıştır.

Maden ocaklarında oluşacak olan grizu patlamalarından insanların ölmesi günümüz modern dünyasında normal karşılanmamaktadır. Grizu sonucu oluşacak kazalar önlenebilir kazalardır. Madenlerde yaşanabilecek hiç bir kaza insanın kaderinde vardır denilerek değil önlem alınmamış denilerek açıklanabilir.

Advertisement


Leave A Reply