Guadeloupe Nerededir? Hangi Ülkeye Bağlıdır? Coğrafi ve Tarihi Bilgiler

0
Advertisement

Guadeloupe nerededir? Guadeloupe’nin özellikleri, coğrafi konumu, keşfi, tarihçesi, ada halkının geçim kaynakları hakkında bilgi. Guadeloupe hangi ülkeye bağlıdır?

Guadeloupe

Kaynak: pixabay.com

Guadeloupe; Küçük Antiller’de Rüzgâraltı Takımadalarında Fransız Denizaşarı Toprağıdır. Karaibler Denizi’nin doğusunda Basse-Terre (848 km2), Grande-Terre (590 km2) ve çevresindeki Marre Galante, Les Saintes Desiderade, St. Barthélémy, Saint Martin vb küçük adalardan oluşur. La Grande Soufrière (1.484 m) volkanik kökenli Barre-Tesse Adası’nın en yüksek noktasıdır. Kireçtaşı yapılı Grande Terre Adası ise düzlük alanlardan (en yüksek noktası 145 m) oluşur. Öteki küçük adaların bazıları volkanik (St. Barthelmey, iles des Saintes) bazıları kireçtaşı kökenlidir. Ortalama sıcaklık alçak kesimlerde 31°C, yükseklerde 23°C dolayındadır. Yıllık ortalama yağış tutarı 9.982 mm olan Basse-Terre tropikal yağmur ormanlarıyla kaplıdır.

Grande-Terre’de yıllık ortalama yağış tutarı Basse-Terre’ye oranla çok düşüktür (1.143 mm). Adalar halkının büyük çoğunluğunu Zenciler oluşturur. Beyazlar, daha çok küçük adalarda toplanmıştır. Guadeloupe’un en büyük kenti ve önemli limanı Pointe-à-Pitre (35.000), Grande-Terre Adası’nda Riviere Salee Kanalı’nın güney girişindedir. Adaların en önemli gelir kaynağı ve dışsatım ürünü olan şekerin büyük bölümü, Grande-Terre Adası’nda çağdaş tarım araç ve yöntemlerinin kullanıldığı geniş ekim alanlarından sağlanır. Adalarda 20 kadar şeker fabrikası vardır. Muz, ananas, kahve, kakao, vanilya, başlıca tarımsal ürünlerdir. Turizm özellikle 1970’lerden başlayarak Guadeloupe ekonomisine büyük katkı sağlamaya başladı. Kuzey Amerika, Fransa’dan gelen gemiler Pointe à Pitre Limanı’na uğrar. Uluslararası Le Raizet Havaalanı’ndan Avrupa, ABD, Güney Amerika’ya düzenli uçuşlar yapılmaktadır.

Guadeloupe Bayrağı

Guadeloupe Bayrağı (Kaynak: pixabay.com)

Tarih.

1493’te Kristof Kolomb‘un keşfettiği Guadeloupe’a, İspanya manastırı Santa Maria de Guadaleupe’un adı verildi. 1635’te Fransızlar adalara geldiler. 1647’de ilk şeker fabrikası kuruldu, fabrikada çalıştırılmak üzere Afrika’dan çok sayıda Zenci köle getirildi. 1756-1763 arasındaki Yedi Yıl Savaşları’nda bir süre İngiliz egemenliğine geçtiyse de savaşın sonunda Fransızlar tarafından geriye alındı. Fransız Devrimi sırasında İngiliz işgali, Fransa’dan gönderilen kuvvetlerle kırıldı. 1794’te kölelik kaldırıldı. 1794’e kadar Martinique genel valisine bağlı olarak yönetilen adalar, 1794-1946 arasında doğrudan atanan bir genel vali tarafından yönetildi. İkinci Dünya Savaşı sonrasında Fransız Denizaşırı Toprağı konumu kazandı. 1970’lerden bu yana giderek artan bağımsızlık eğilimine ve bu yolda başgösteren şiddet hareketlerine karşın Fransa, bu konuda ödün verilmeyeceğini açıkladı. Guadeloupe, Fransa Parlamentosu’nda 2 senatör ve 3 milletvekiliyle temsil edilir.


Leave A Reply