Guglielmo Marconi Hayatı

0

Guglielmo Marconi kimdir? Guglielmo Marconi’nın hayatı, çalışmaları ve buluşları ile ilgili bilgi

Guglielmo MarconiGuglielmo Marconi, İtalyan mucidi (Bologna 25 Nisan 1874 – Roma 20 Temmuz 1937). 1894′ te Leghorn Teknik Okulu’nu bitirdi. Aynı yıl radyo dalgalarıyla iletişim sağlama fikri üzerinde çalışmalarını başlattı. Bir Hertz-Righi kıvılcımlı vericiyle Barnly-Lodge eşevreli bulucu alıcısını bir araya getirerek 1895’te birkaç metre ötedeki zili çalmayı başardı. Aynı yılın sonunda daha uzun mesafelere tellerle kurduğu yer anteniyle deneyini gerçekleştirdi.

Advertisement

1896’da Londra’ da patentini alarak posta mühendisleri önünde bir millik uzaklık arasında gösterisini başarıyla yineledi. Dört yıl boyunca Telsiz Telgraf ve Sinyal Şirketi’yle çalışıp, sürekli uzaklığı genişleterek birkaç deneysel telsiz istasyonu kurdu. 1900’de Poldhu (Cornwall, İngiltere) -Newfoundland (Kanada) arasında kurduğu istasyonlardaki uçurtma antenli telsiziyle ilk kez 1901’de atlantiği aşarak ünlü “S” harfi aktarımına yaklaşık 800 kilohertz frekansla gerçekleştirdi. Kısa süre sonra da yine Poldhu’dan Mors-İnken mesajlarını 2.500 km ve kulaklıkla S harfini 3.380 km uzaklığa yayınladı. 1908’da Clif’den (İskoçya) ile Glace Bay (Nova Scotia) istasyonlarını kurmayı ve iletişimin sağlamayı başardı. Şirkete sağladığı büyük mali güç nedeniyle şirketin adı Marconi Telsiz Telgraf Şirketi’ne dönüştürüldü. 1909’da Nobel Fizik Ödülü’nü K. Ferdinand Brown ile (Alman) paylaştı.

Birinci Dünya Savaşı’n da İtalya, Müttefiklerin yanında savaşa girince, uluslararası diplomatik temsilci olarak sivrildi (1915). Sürekli teknik gelişmeden yararlanarak, 1916’da 100-300 megahertz gibi çok kısa dalga iletişim testlerinin öncülüğünü yaptı. 1918’de İngiltere’den Avustralya’ya radyo mesajları gönderdi. 1921’de “Elettra” adını verdiği yatında kendi laboratuvar ve istasyonunu kurup ömrünün geri kalan bölümünün çoğunu gemisinde geçirdi. 1932’de son önemli deneysel buluşunu ortaya koyarak, 50 megahertz frekansa mikrodalga yayımının ilk araştırmalarını yaptı (radyo telefon düzeneği). Çeşitli madalya ve unvanlarla onurlandırıldı.


Leave A Reply