Gülbeden Begüm Kimdir?

0
Advertisement

Gülbeden Begüm kimdir? Gülbeden Begüm hayatı, biyografisi, hakkında bilgi.

Gülbeden Begüm; ( 1523-1603)

Babur Şah’ın kızlarından biridir. Hümayun Şah’ın kızkardeşi, Ekber Şah’ın da halasıdır; ana tarafından da Timuroğulları kanını taşıyordu («Begüm», Timuroğulları prenseslerinin adlarının sonuna getirilen unvandır; Osmanlı prenseslerine «Sultan», Cengizli prenseslerine «Hanım» dendiği gibi).

Gülbeden, babası öldüğünde, 8 yaşına gelmemişti. 16 yaşında Cengiz (Çağatay) hanedanı prenslerinden Pencap Genel Valisi Hızır-Hoca Han ile evlendi, bir oğlu ile bir de kızı oldu. 1557’de kesin şekilde imparatorluğun başkenti olan Agra’da yerleşip burada yaşamaya başladı. 1576’da pek kalabalık bir kafileyle hacca gitti, ancak 5 yıl sonra Hindistan’a döndü. Kâbil’de doğan Gülbeden Begüm, 7 mayıs 1603’te 80 yaşında Agra’da öldü; yeğeni Ekber, tabutunu kendisi taşıdı.

Gülbeden Begüm’in ünü, «Hümâyûn-Nâme» adını taşıyan ünlü hâtıralarından dolayıdır. Ağabeysi Hümayun Şah’ın adına ithaf edilerek kaleme alınan bu hâtıralar, babası Babur’un hâtıraları gibi Türkçe değil, Farsça yazılmıştır. İngilizce’ye, Türkçe’ye çevrilmiştir. XVI. yüzyılda Hindistan’da bir Türk prensesinin kaleminden çıkan pek ilgiye değer bilgilerle doludur.

Advertisement

Leave A Reply