Güllabi Nedir? Sözlük Anlamı (Akıl Hastaneleri Hakkında Bilgiler)

0

Güllabi ne anlama gelir? Güllabi kelimesinin terimler sözlüklerindeki anlamı, deyimler ve birleşik kelimelerin anlamları nedir?

Güllabi Nedir? Sözlük Anlamı

Güllabi
  • Akıl hastanelerindeki hademe, güllabici, deli güllabicisi
Güllabi (2. Anlamı)
  • Kurnaz, açıkgöz
deli güllabicisi
  • Güllabi
Akıl Hastaneleri Hakkında Genel Bilgiler

Akıl sağlığı hastaneleri ve akıl sağlığı üniteleri olarak da bilinen psikiyatri hastaneleri, büyük depresif bozukluk, şizofreni ve bipolar bozukluk gibi ciddi akıl hastalıklarının tedavisinde uzmanlaşmış hastaneler veya bakım merkezleridir. Psikiyatri hastaneleri büyüklükleri ve derecelerine göre büyük farklılıklar göstermektedir. Bazı hastaneler düşük riskli hastalar için sadece kısa süreli veya ayakta tedavi konusunda uzmanlaşabilir. Diğerleri, psikolojik bir rahatsızlığın sonucu olarak rutin yardım, tedavi veya uzman ve kontrollü bir ortam gerektiren sakinlerin geçici veya daimi bakımı konusunda uzmanlaşabilir. Hastalar genellikle gönüllü olarak kabul edilir, ancak psikiyatristlerin kendileri veya başkaları için önemli bir tehlike oluşturabileceğine inanan kişiler istemsiz bağlılığa maruz kalabilirler. Psikiyatri hastaneleri, normal bir hastanenin alt birimi olduklarında, psikiyatri servislerinde veya birimlerinde (veya “psikiyatri servislerinde / birimlerinde”) de ifade edilebilir.

Advertisement

Modern psikiyatri hastaneleri, eski akıl hastanesi sığınağından evrimleşerek sonuçta yerini aldı. Mahkumların erken dönem akıl hastanelerinde tedavisi bazen acımasızdı ve çevreleme ve kısıtlamalara odaklandı. Ardışık reform dalgaları ve etkili kanıta dayalı tedavilerin uygulamaya konmasıyla, çoğu modern psikiyatri hastanesi tedaviye temel bir önem vermektedir ve mümkün olduğunda dış dünyadaki hastaların kendi yaşamlarını kontrol etmelerine yardımcı olmak için mümkün olan yerlerde psikiyatrik ilaçlar ve psikoterapi. Bunun bir istisnası, birçok psikiyatri hastanesinin hala hastalar üzerindeki fiziksel kısıtlamaları kullandığı ve onları bir seferde günlerce hatta aylarca yataklarına bağlayan Japonya’da.

Bir kriz dengeleme birimi, aslında intihar, şiddet veya başka türlü kritik kişilerle ilgilenen psikiyatri için acil bir departmandır. Açık birimler, kriz dengeleme birimleri kadar güvenli olmayan psikiyatrik birimlerdir. Diğer bir psikiyatri hastanesi türü ise, haftalar süren bakım sağlayan orta vadelidir. Birleşik Krallık’ta, hem kriz kabulleri hem de orta vadeli bakım genellikle akut kabul servislerinde sağlanmaktadır. Çocuk veya ergen koğuşları, psikiyatri hastanelerinin bölümleri veya zihinsel hastalığı olan çocuklar veya ergenler için bir kenara yerleştirilen psikiyatri koğuşlarıdır. Uzun süreli bakım tesisleri, kısa sürede (iki ya da üç yıl) topluma geri tedavi ve rehabilitasyon hedefine sahiptir. Akıl hastası için başka bir kurum, toplum temelli bir yarı yoldur.


Leave A Reply