Güllerin Neden Dikenleri Vardır? Güller ve Dikenlerin Hikayesini Okuyun!

0
Advertisement

Güllerin dikenleri ne işe yarar? Güller neden dikenlidir, bunun bir hikayesi ve sebebi var mıdır? Güllerin dikenleri hakkında bilgi.

Güllerin Neden Dikenleri Vardır?

Dünyadaki en güzel çiçeklerden biri güldür. Onlar sevgi ve dostluğun sembolüdür ve inanılmaz güzel bir kokusu vardır. Güller kırmızı, pembe, sarı ve beyazdır; aslında dünyada 100’ün üzerinde gül türü vardır.

Gül Çiçekleri

Dikenlerin Amacı Nedir?

Güller sivri uçlu dikenleri vardır. Bu dikenler bitkinin epidermisinden veya dış tabakasından uzanan küçük çıkıntılar. Bilim adamları, güllerin, tatlı kokuları nedeniyle kendilerini çekebilecekleri hayvanlar tarafından yenilmekten korunmak için dikenlere sahip olduklarını düşünüyorlar.

Güller ve Dikenlerin Hikayesi

Amerikan Yerlileri, yıllar önce gül çalısının dikenleri olmadığına inanırlar. Yaprakları ve pürüzsüz bir sapı olan güllerin tatlı kokuları vardı. Ancak, bu savunmasız güller kendilerini yiyen tavşanlara ve diğer yırtıcılara kolay av oluyorlardı. Gül çalıları bu sebepten bir araya geldi ve büyülü güçleri olan bir adam olan Nanahboozoo’ya gitmeye karar verdiler. Nanahboozoo diktiği güllerin tavşanlar tarafından yenilmesinden hoşnut değildi. Onu görmeye gelen güller, ona hikayelerini anlattılar ve Nanahboozoo onlara hiçbir yırtıcı yiyemesin diye vücutlarını örtmek için küçük dikenler verdi.

Advertisement

Böylece güller her yıl daha büyük ve daha güzel oldular, onları yemek isteyen hayvanları korkutmak için dikenlerini kullandılar.


Leave A Reply