Güllü Agop Kısaca Hayatı

0

Güllü Agop Kimdir ve ne yapmıştır? Güllü Agop hayatı, biyografisi, eserleri, tiyatro yaşamı, kariyeri, Güllü Agop hakkında bilgi.

Güllü Agop

Advertisement

Güllü Agop Kısaca Hayatı

Güllü Agop; tiyatro oyuncusu ve yöneticisidir (İstanbul 1840-ay.y. 1902).

Doğum-ölüm tarihleri kesin değildir. Asıl adları: Agop Güllüyan, Ermenicesi Agop Vartovyan; Müslüman olduktan sonra Güllü Yakup. Ermeni İlkokulu’ndan ayrılıp sıvacılık, nakkaşlık gibi işlerde çalıştı. 1862’de Şark (Aravelyan) Tiyatrosu’na katıldı. İlk kez Victor Hugo’nun “Kral Eğleniyor”u ile sahneye çıktı. 1862-1863 mevsiminde İzmir’de Vaspuragan Tiyatrosu’nda oyunculuk ve yöneticilik yaptı. İstanbul’a dönünce Hekimyan ile bazı oyunlarda oynadı. 1867’de Asya Tiyatrosu’nu kurdu.

Tiyatrosu

1869’da Gedikpaşa Tiyatrosu’nda Osmanlı Tiyatrosu (Tiyatroyu Osmani) adıyla Türkçe oyunlar oynamaya başladı. 1870’te padişah fermanıyla Türkçe yazılı oyunlar oynamak için on yıllık ayrıcalık alarak tekel kurdu. Bu çatışmalı dönemde rakipleri doğaçlama ve müzikli oyunlara yöneldiler. Osmanlı Tiyatrosu’nu Mınakyan’a bırakarak 1882’de saraya alındı ve Müslümanlığı kabul etti. Tanzimat döneminin birçok önemli yazılarıyla (Ali Bey, Namık Kemal, Ahmet Mithat, Ebüzziya Tevfik vb) yakın işbirliği kurdu, tiyatromuzun batılılaşmasında, gelişmesinde, Türkleşmesinde rol oynadı.

Güllü Agop

Advertisement


Leave A Reply