Gülmek Bir Güneştir İle İlgili Kompozisyon

0

Gülmek bir güneştir, insanın yüzünden hüzün ve keder kışım defeder sözü ile ilgili kompozisyon örneği. Gülmek konulu kompozisyon.

Gülmek Bir Güneştir

Advertisement

Ruh güzelliğinin en çekici belirtisi hiç şüphesiz gülümsemedir. Duygulardaki yatışmanın sevimli bir kudreti vardır. En sıkıntılı, öfkeli anlarımızda bile gülen bir çehreyle karşılaştığımız zaman hemen gevşeyiveririz. İster istemez duygularımızda bir durulma, yüz hatlarımızda bir yatışma olur. Çevremizdeki insanları kendimize bağlamak için ilk etki çok önemlidir, bu da gülümsemedir. Gülümseyen bir çehre itimat uyandırır.

Gülümseme bir aydınlıktır; farkında olmadan biz de sonunda aydınlığına kapılırız. Bütün insanlar manen bu aydınlığın sıcaklığına sığınmaya ihtiyaçları vardır. Günlük hayatımızda türlü nedenlerle birçok sıkıntıya uğrayabiliriz; ister istemez duygularımıza koyu bir karamsarlık hâkim olur. Ruhumuz birtakım bunalımlarla çırpınır durur. Eğer kendimizi kapıp koyuverecek olursak iç dünyamızın bu karanlığı yüzümüze akseder; karamsar kırışıklıklar, anlamsız gölgeler kaplar çehremizi. Böyle bir ruh hali ve görünüm içinde çevremize hiç de hoş görünmeyiz. Dostlarımız bile varlığımızdan haz duymazlar; yanımızda durmak istemezler, dursalar bile sıkıntımız onları da etkiler. Asık bir surat böylesine sıkıntılı, bunalımlı, sevimsiz bir ortam yaratır. Böyle bir ortam yaratılmasına sebep olduğumuz müddetçe sevilmez ve aranmayız. Çünkü bütün insanların ruhen hafiflemeye ihtiyaçları vardır.

Üzüntümüz ne kadar koyu olursa olsun karanlık görünümlerle çevremize dağıtmaya hakkımız yoktur. Hiç bir zaman sabır ve iradeyi elden bırakmamak gerekir. Zorla neşeyi kendimize davet edelim; ister istemez gelir. Sıcak bir gülümseme halinde yüzümüze yerleşir. Sonra içimizdeki karamsarlığı kaldırır. Bir de bakarız ki, gülümsemenin aydınlığına muhtaç olan aydınlık çehreler sarmış etrafımızı…

Advertisement


Leave A Reply