Gümrük Nedir?

0
Advertisement

Gümrük nedir ve ne anlama gelmektedir? Gümrük ne işe yarar ve gümrüklerde neler yapılmaktadır? Gümrük ile ilgili bilgiler.

GümrükBir ülkeye giden veya ülkeden çıkan maldan alınan vergiye «gümrük» denir. Gümrük hem bir memleketin iç ticaretini korumak, hem de devlet hazinesine gelir sağlamak bakımından çok önemlidir.

Yalnız ülkenin gelirini artırmak için konan gümrüğe «gelir gümrüğü», yerli sanayii korumayı gözeten gümrüğe de «koruyucu gümrük» denir.

Malın değerine göre hazırlanan gümrük tarifelerinde belirli bir yüzde üzerinden gümrük alınır. Bu, % 5-10 olabildiği gibi % 100’ü de bulabilir, hattâ geçebilir. Her dönem hükümetler tarafından bu oranlar yeniden belirlenebilmektedir.

Gümrüğün ilk tatbik edilmesinden beri gümrük kurallarında ve tarifelerinde birçok değişiklikler olmuştur. Bugün daha çok bir ülkeye başka bir ülkeden gelen mallardan gümrük alınmakta, buna «ithal gümrüğü» denilmektedir. Bazı ülkelerde, ihraç edilen mallardan da gümrük alınır. Buna da «ihraç gümrüğü» denir. Bu gümrük ülkeye gerekli olan malların ihracını önlemek için konur.

Advertisement

Leave A Reply