Gün Ne Zaman Başlar ve Biter?

0
Advertisement

Gün ne demektir, süresi ne kadar? Gün ne zaman başlar ve biter, uzunluğu nedir, değişir mi, hakkında bilgi.

gun-batimiGün; Dünyanın kendi ekseni çevresinde dönmesi için gereken zaman süresidir. «Gün» sözü genel olarak gündüz için kullanılır. Halbuki gece de günün bir parçasıdır. «İş günü» deyimi ise her hangi bir gündeki çalışma saatlerini anlatır.

Gün, geceyarısından başlar, (saat 00:00) ertesi geceyarısına kadar (23:59) sürer. Eski Babilonyalılar günün güneşin doğuşuyla, Yahudiler ise batışıyla beraber başladığını kabul ederlerdi. İlk defa Eski Mısırlılar ve Romalılar geceyarısını günün başlangıcı saymışlardır.

Günün Uzunluğu

Günün uzunluğu dünyanın kendi ekseni çevresindeki dönüşünün güneşi veya bir yıldızı esas alarak hesaplanmasına göre değişir. Güneşin görünüşte doğudan batıya doğru yaptığı hareket sırasında aynı meridyfenden iki geçişi arasındaki zamana «görünür güneş günü» denir. Güneş, dünyanın yıllık dönüşü yüzünden, başka sabit yıldızlara göre, doğuya doğru gidiyormuş gibi görünür. Eskiden görünür güneş günü 24 saat sayılıyordu. Ancak, XVII. yüzyıldan sonra hassas saatlerin yapııması üzerin^ görünür güneş günü uzunluklarının birbirini tutmadığı anlaşıldı. Bunun üzerine «ortalama güneş günü» esas alındı.

Bu ölçü dünyanın güneşe .göre ortalama dönüşünü gösterir, 24 saate eşittir.

Advertisement

«Yıldızıl gün» bir meridyenin bir yıldız hizasından iki defa geçişi arasındaki süredir. 23 saat 56 dakika 4 saniye sürer


Leave A Reply