Güney Aras Yaylaları Nelerdir? Hakkında Bilgi

0

Güney Aras Yaylaları nelerdir, nerededir? Iğdır Güney Aras Yaylalarına nasıl gidilir, özellikleri, olanakları nelerdir, hakkında bilgi.

Advertisement

GÜNEY ARAS YAYLALARI

Her ne kadar Ağrı Dağı eteklerindeki Serdarbulak ve Korhan yaylalarının adı ön plana çıksa da, Iğdır’ın muhteşem manzaralı yaylaları, güneyi bir baştan bir başa kaplayan dağların yamaçlarında görülebilir. Etrafı dağlarla çevrili geniş bir düzlük içerisinde bulunan Iğdır, değişken topografik yapısıyla sürprizi bol bir coğrafyaya sahiptir. Kuzeyde Ermenistan sınırındaki Elegez Dağı (Alagöz-4 bin 58 m.) güneyde ise Karasu-Aras Sıradağları ile Büyük ve Küçük Ağrı dağlarının çevrelediği bu geniş alan, farklı arazi yapısıyla dikkat çeker. Kuzeyindeki Aras Nehrinin hayat verdiği Iğdır Ovasında meyve bahçeleri ve tarım alanlarının yeşilliği hâkimken, güneydeki yükseltiler bembeyaz karlı doruklarıyla ovayı gölgelendirir. Dağlarla ovalık bölüm arasındaki alan ise derin vadiler, akarsular, mevsimlik göletler, volkanik taşlaşmış lav akıntısı ve Kapadokya’yı anımsatan doğal oluşumlarla farklı bir görüntü sergiler.

İşte Iğdır’ın en güze yayla ve vadileri Tuzluca ilçesindeki bu dağ sıralar: arasında yer alır. Dağların kuytuluklarındaki alpin çayırlıklara serpiştirilmiş bu yaylalar Iğdır’ın turizm potansiyelinin önemli elemanları arasındadır. Özellikle karlı tepelerin eteklerinde, çiçeklerle bezeli çayırlıklara yayılan Güngörmez, Arslanlı, Tutak, Keko, Sado, Konaklı, Kandilli, Nahırkıran, Hacıbedir, Kızılcaziyaret, Kazkoparan ve Akpınar gibi yaylalar, Doğu Karadenizdeki benzerleriyle yarışacak güzelliktedirler.

Söz konusu yayla ve obaların çevresindeki yemyeşil ve geniş çayırlar, hayvancılıkla geçinen bölge halkı açısından yayla alanlarıdır. Doğaseverler için ise yöre yaylaları mükemmel yürüyüş rotaları sunar. Göz alıcı yeşillikler içerisindeki dingin vadilerde, karlı dağlardan gelen berrak dereler eşliğinde keyifli yürüyüş aktiviteleri gerçekleştirebilirsiniz. Rotaların bir bölümü Ağrı – Iğdır il sınırında yer alan Balık Gölü ile Abbas Gölüne kadar uzanmaktadır.

Yaylalara ulaşmak için Tuzluca ilçesinden Abbas-göl, Üçkaya, Ünlendi ve Uğruca köylerine giden yolları kullanabilirsiniz.

Advertisement


Leave A Reply