Günlük Hayatta Fiziğin Kullanım Alanları

0
Advertisement

Günlük hayatımızda fizik nerelerde kullanılır? Hayatımızda fizik nerede var? Günlük hayatta fiziğin kullanım alanlarına örnekler, açıklamalar.

Günlük Hayatta Fiziğin Kullanım Alanları

Fizik günlük yaşantınıza doğru uzanır, hareketi, gücü ve enerjiyi tanımlar. Yürüme, araba kullanma veya telefon kullanma gibi eylemlerde fizik iş başındadır. Günlük yaşam için, görebileceğiniz tüm teknolojiler fizik kurallarından faydalanır.

Basit Mekanik Cihazlar

Fizik kurallarını hareket halinde görebilmenin en kolay yollarından biri, bir çocuk parkında tahterevalliyi gözlemlemektir. Tahterevalli oturma yerleri ve bir destekten oluşur. İki karşıt kuvvet birbirini dengeler ve bu dengeleri bozarak yukarı aşağı eğleniriz. Aynı parkta bir de kaydırak görürüz. Kaydırak aşağı inen merdivenleri birleştiren eğimli bir düzlem örneğidir.Kaydırak yerçekiminin etkisini yavaşlatır. Binildiğinde yerçekiminin etkisiyle, güvenli olacak kadar yavaş ama eğlenmeye yetecek kadar hızlı bir şekilde aşağıya doğru çekiliriz.

Ulaşım ve Newton Kanunları

Ulaşım endüstrisi, günlük fiziğin kullanımına yabancı değildir. Otomobiller ve trenler; pürüzsüz, sabit bir hareket sağlayan tekerleği kullanır. Newton’un hareket yasaları, mekanik kuvvet, ivme, etki, tepki ve eylemsizlik gibi fizik kuralları ulaşımda kullanılır. Asansör fizik kurallarıyla çalışırken, uçaklar fiziğin kullanımını bir kaç adım öteye taşımıştır. Oyunu fiiziğin kurallarına göre oynarsak, kuşlar gibi uçabilen uçaklar üretilebilir.

Advertisement

Görelilik ve Modern İletişim

Fizik tamamen görecelidir. Fizik, Einstein’ın özel ve genel görelilik kuramlarıyla rezonansa girer. Örneğin, Einstein’ın çalışması telefonunuzdaki GPS için çok önemlidir. Dünya etrafında dönen çeşitli uydulardan gelen radyo sinyallerini alır ve konumunuzu birkaç santimetrede doğru bir şekilde hesaplar. Uyduların hızı ve yüksekliği sinyali biraz değiştirdiğinden, akıllı telefon Einstein’ın teorilerini kullanarak sonuçları ayarlar. Göreliliğin yardım eli olmadan, GPS bu denli doğru ve kullanışlı olamazdı.

Fizik ve Biyoloji

Bu cümleyi okurken bile, fizik iş başındadır. Gözler, birçok türde evrimleşmiştir – elektromanyetik spektrumdan yararlanan çeşitli yakınsak evrim örnekleri. Kulaklar, hava moleküllerinin hareketi ile ortaya çıkan sesleri duyarlar. Ve tüm biyolojiyi yönlendiren kimya, enerji ve moleküllerin fiziğine dayanır. Örneğin her gün, bitkiler güneş ışığını, suyu ve karbondioksiti emer, glikoz oluşturur ve yan ürün olarak oksijeni serbest bırakır.


Bir Yorum Yazmak İster misiniz?