Günlük Hayatta Geometrinin Kullanım Alanları, Geometrinin Hayatımızdaki Yeri

0

Geometri ne işe yarar? Günlük hayatımızda geometrinin kullanım alanlarına örnekler, geometrinin hayatımızdaki yeri nedir? Hakkında bilgi

Günlük Hayatta Geometrinin Kullanım Alanları

Geometri, günlük hayatta bir şeyin, çevresini, alanını ve hacmini ölçmek gibi birçok kullanım alanına sahiptir.

Geometrik şekiller, video oyunları, spor, kapitone ve gıda tasarımı gibi ortak eğlence faaliyetlerinde önemli rol oynamaktadır. Geometri olmaksızın, mühendisler ve mimarlar, hayatı kolaylaştıran ve daha keyifli hale getiren evler, binalar, arabalar ve araçlar tasarlayamaz ve inşa edemezdi.

***Geometri, bir projeyi tamamlamak için ne kadar malzeme gerektiğini belirlememizi sağlar.

Mimaride Geometri

Mesela, ne kadar boya ihtiyacınız olduğunu belirlemek için duvarlarınızın yüzey alanını hesaplarız veya ne kadar çite ihtiyacımız olduğunu bulmak için bahçemizin çevresini hesaplamanız gerekir. Mühendisler, mimarlar ve inşaatçılar, evler ve diğer yapılar inşa etmeden önce alanı ve hacmi hesaplamak için geometriyi kullanırlar. Şekil, çizgi ve rakamların kullanımı gibi geometrik farkındalık, poster panosu ekranları veya elektronik sunumlar gibi okul projeleri için düzen ve tasarımlar oluşturmak için de gereklidir.

Oyunda Geometri

***Video oyunları, oyuncuların derinlik algısı ve hareketlerine yardımcı olmak için geometri kullanır. Daireler, kareler, yamuklar ve ovaller gibi geometrik şekiller arasındaki etkileşimler, tüm video oyunlarının temel dayanağıdır. Uçurtma yapmak, kaykay rampaları inşa etmek veya Lego ve Lincoln Log yapıları oluşturma gibi diğer eğlence aktiviteleri de geometri gerektirir.

Geometri, verimliliği ve görsel çekiciliği en üst düzeye çıkarmak için şekillerin birbirine nasıl uyduğunu belirlemenize olanak tanır.

Sporda Geometri

***Geometri olmadan, rekabeti mümkün kılan ve katılımcıların istenen hedeflere ulaşmasını sağlayan spor, atletik alanlar veya ekipmana sahip olamazsınız. Örneğin, bir basketbol, futbol, hokey oyuncusu olarak, belirli bir mesafeden ne kadar puan almanız gerektiğini belirlemek için geometriyi kullanırsınız. Hokey ekipman geliştiricileri, çubuğun ucundaki açıyı ve hokey şaftının uzunluğunu belirlemelidirler. Geometri, atletizm sahalarını, futbol ve hokey için dikdörtgen sahalarını vb. işaretlememizi sağlar.

Mutfakta Geometri

***Geometrik şekiller, gıda tasarımının önemli bir parçasıdır. Örneğin, çeşitli geometrik şekillere sahip makarnalar tasarlanmıştır. Geometrik kurabiye kalıpları, daireler, kareler, yıldızlar, kalpler, kardan adamlar ve diğer tasarımlar şeklinde kurabiyeler oluşturmanızı sağlar.

Geometri, kekleri ve turtaları, üçgenler, kareler veya dikdörtgenler gibi çeşitli şekillerde eşit büyüklükteki bölümlere ayırmanızı sağlar.

***Kapitone ve kırk yama, çarşaflarınızın simetri ve görsel çekiciliğe sahip olmasını sağlamak için geometri gerektirir. Kapitone bir blok, örneğin her biri iki üçgenden oluşan 16 küçük kareden meydana gelen şekillerden oluşur. Geometri ile, istenen kalıpları oluşturmak için daha küçük blokları ve ilgili üçgenleri hizalayabilir ve düzenleyebilirsiniz.


Leave A Reply