Günlük Hayatta İletişimin Yeri, İnsanlar İçin Önemi ve Kullanımı

0

İletişim nedir ve neden önemlidir? Günlük hayatta iletişimin insanlar için yeri ve önemi nedir, neden ve nasıl kullanılır?

Günlük Hayatta İletişim

İletişim; İnsanların duygu ve düşüncelerini başkalarına aktarmasıdır. İletişimde söz, yazı, jest, mimik ve görsel materyaller kullanılır. İletişim aynı zamanda bilgi verme ve alma işidir. Tüm canlıların ortak özelliğidir. Bu durum aynı zamanda canlıların ihtiyaçlarını karşılamada önemli bir etkendir. İletişim karşılıklı etkileşimi kapsar. İletişimde bulunanlar birbirlerinden mutlaka etkilenirler. En yoğun etkileşim ise yüz yüze görüşmedir. Çünkü bu görüşmede ses tonu, sözlü iletişim, jest ve mimikler gibi diğer tüm duygularda aktif olarak kullanılır. Hiçbir şey yapmamakta bir iletişimdir.

İnsanlar günlük hayatlarında, temel ihtiyaçlarını karşılamak için çevreleriyle iletişim ve ilişki kurmak zorundadırlar. Güne başlarken yakın çevremizden dışa doğru bir iletişim faaliyeti başlar. Örneğin sabah kalktığımızda önce aile bireylerimize “günaydın” dememiz, iş ve okula giderken ve diğer sosyal ortamlarda selamlaşmamız ve onlara gülümsememiz güne iyi başlamamız için önemlidir. Kendisiyle barışık insanlar ve kendi sorunlarını çözebilme yeteneğine sahip insanlar çevreleriyle daha sağlıklı ilişkiler kurabilir ve iletişimleri daha gelişmiştir. Sonuç olarak iç iletişimi iyi olanların, dış iletişimi de gelişmiştir.

Her insanın, kendisini ve başkalarının bildiği bir “açık alanı”, kendisinin bildiği ama başkalarının bilmediği “saklı alanı”, kendisinin bilmediği, fakat başkalarının bildiği “kör alanı” ve kendisinin ve başkalarının farkında olmadığı “meçhul alanı” vardır. Kendini tanıma penceresi olarak adlandırılan bu modele göre insanlar “açık alanlarını” birbirlerine açtıkları oranda etkili bir iletişime girebileceklerdir.

İletişimde içerik ve muhatap önemlidir. Elif kardeşinden bir bardak su isterken farklı, annesinden isterken farklı cümleler kuracaktır. İki davranışta da içerik aynı ancak muhataplar farklıdır.

Sonuç olarak ilişki düzeyi, sosyal statü, bulunulan ortam ve kültür farkı iletişimi etkiler. Konuşurken kullandığımız kelimeler jest, mimiklerimiz, ses tonumuz, hatta giyim tarzımız bizim hakkımızda iletişim kurduğumuz kişiye bilgi verir.

iletişim

İletişim İnsan Hayatı İçin Neden Önemlidir?

İletişim, insanlar arasında bilgi gönderme ve alma sürecidir. İnsanlar başkalarıyla sadece yüz yüze iletişim yoluyla değil, aynı zamanda internet ve kitap, gazete gibi basılı ürünler aracılığıyla bilgi vererek iletişim kurarlar. Pek çok insan iletişimin öneminin nefes almanın önemi olduğuna inanıyor. Aslında iletişim, bilginin yayılmasını kolaylaştırır ve insanlar arasında ilişkiler oluşturur.

Her şeyden önce iletişim, bilgi ve bilginin insanlar arasında yayılmasına yardımcı olur. Örneğin, yazarlar dünyaya bilgi vermek için kitaplar yazarlar ve öğretmenler deneyimlerini öğrencileriyle paylaşırlar. Ayrıca, arkadaşlar veya iş arkadaşları fikirlerini birbirleriyle tartışır ve şirketler, yan kuruluşları ve müşterileriyle bilgi alışverişinde bulunur. Ayrıca, İnternetin ortaya çıkışı, sadece insanların tüm alanlardaki bilgiye ve bilgiye daha iyi erişmesine izin vermekle kalmıyor, aynı zamanda dünyanın her yerinden insanlarla daha kolay ve daha hızlı iletişim kurmasını sağlıyor. Kuşkusuz bilgi ve bilgi paylaşımı süreci iletişim olmadan işleyemez. Sonuç olarak, şirketler faaliyet gösteremez ve insanlık cehalet uçurumunda boğulur.

Dahası, iletişim tüm insan ilişkilerinin temelidir. İlk başta yabancılar konuşmaya ve birbirlerini tanımaya başlarlar ve daha sonra daha fazla etkileşim ve iletişime sahip olduklarında ilişkiler kurulur. İletişim, insanların fikirlerini ve duygularını ifade etmelerine yardımcı olur ve aynı zamanda başkalarının duygu ve düşüncelerini anlamamıza da yardımcı olur. Sonuç olarak, diğer insanlara karşı sevgi veya nefret geliştiririz ve olumlu veya olumsuz ilişkiler yaratılacaktır.

İnsan yaşamında iletişimin hayati bir rol oynadığına şüphe yok. Yalnızca bilgi ve bilgi paylaşımı sürecini kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda insanların başkalarıyla ilişki geliştirmesine de yardımcı olur. Bu nedenle iletişimin önemi küçümsenemez. Her gün ailelerimiz, arkadaşlarımız, meslektaşlarımız ve hatta yabancılarımız dahil birçok insanla iletişim kuruyoruz. Hayatımızı daha iyi hale getirmek için nasıl etkili iletişim kuracağımızı öğrenmeliyiz.


Leave A Reply