Gustáv Husák Kimdir?

0
Advertisement

Gustáv Husák kimdir, ne yapmıştır? Gustáv Husák hayatı, biyografisi, siyasi kariyeri hakkında bilgi.

Gustáv Husák

Gustáv Husák; (d. 10 Ocak 1913, Pressburg [bugün Bratislava], Avusturya-Macaristan İmparatorluğu – ö. 18 Kasım 1991, Bratislava, Çekoslovakya), 1969-87 arasında Çekoslovakya Komünist Partisi’ni (KSĞ) yöneten, 1975-89 arasında cumhurbaşkanlığı görevinde bulunan devlet adamıdır.

On altı yaşında Genç Komünistler Birliği’ ne girdi. Bratislava’da hukuk öğrenimi gördü. 1933’te Slovakya Komünist Partisi’ne üye oldu. 1937’de hukuk doktorasını tamamlayarak 1938-42 arasında avukatlık yaptı.

II. Dünya Savaşı yıllarında Nazi işgaline karşı direniş hareketine katıldı. Savaştan sonra 1945’te hem Slovak, hem de Çek komünist partilerinde merkez komite üyesi oldu. Slovak Ulusal Meclisi üyeliği ve Slovakya hükümeti başkanlığı görevlerinde bulunduktan sonra 1951’de “burjuva milliyetçisi” olduğu gerekçesiyle partiden atıldı. 1954’te Stalinist yönetimin kurduğu göstermelik bir mahkemede yargılanarak ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

1960’ta hapisten çıktıktan sonra üç yıl inşaat sektöründe çalıştı. 1963’te yeniden saygınlığına kavuşarak 1968’e değin Slovak Bilimler Akademisi’ne bağlı Hukuk Enstitüsü’nde çalıştı. Nisan 1968’de Cernik hükümetinde başbakan yardımcılığına getirildi. Aynı yıl 23 Ağustos’ta SSCB’nin askeri müdahalesi sırasında Cumhurbaşkanı Svoboda ile birlikte Moskova’ya gitti. 26 Ağustos’ta XIV. Kongre kararlarını geçersiz kılan Moskova Protokolü’nün imzalanmasında rol oynadı. Nisan 1969’da KSÇ’nin birinci sekreterliğine (sonradan genel sekreterlik) getirildi. Devlet ve parti yönetiminde yeni düzenlemeler getiren Prag Bahan’nı eleştirerek Sovyet müdahalesinin ülkeyi iç savaştan ve karşı devrim tehlikesinden kurtardığı görüşünü savundu ve reform deneylerinin sona erdiğini ilan etti. Federal yönetim sisteminin yerleşmesini sağladıktan ve siyasi muhaliflerini etkisizleştirdikten sonra bütünüyle ekonomik sorunlarla uğraşmaya başladı. Ama sanayi ve tarım alanındaki reformları durdurması, 1980’lerin başlarında önemli ekonomik güçlüklere yol açtı.

Advertisement

Leave A Reply