Gustav Mahler Kimdir?

0
Advertisement

Gustav Mahler kimdir? Gustav Mahler hayatı, biyografisi, besteleri, eserleri hakkında bilgi.

Gustav MahlerGustav Mahler; Avusturyalı bestecidir. (Bohemya/Kalischt 1860-Viyana 1911).

Viyana Konservatuvarı’nda öğretim gördü. 1880’de Bad Hall’da başladığı orkestra yöneticiliğini Laibach (günümüzde Ljubljana), Olmütz, Kassel, Prag, Leipzig, Budapeşte ve Hamburg gibi kentlerde sürdürdü. 1897-1907 arasında Viyana Hofoper’in (Saray Operası) önce orkestra yöneticiliğini, daha sonra müzik yöneticiliğini yaptı. Bu görevinin yanı sıra 1898-1901 arasında Filarmoni Konserleri’ni yönetti. 1907’de Amerika’ya gitti. New York Metropolitan Opera’nın müzik yöneticiliğini üstlendi. 1909’da Toscani’nin yanı sıra New York Filarmoni Orkestrası’nın konserlerini yönetti. Tedavi için gittiği Viyana’da kalp krizinden öldü.

Mahler, çağının en büyük orkestra yöneticisi sayıldı. Besteci olarak özellikle 10 senfonisiyle (10.’sunu tamamlayamadı) seçkinleşti. Günümüz müzik eleştirmenlerinin bir bölümü bu eserlerini dönem değişikliğinin ürünleri, bir başka bölümü de klasik-romantik senfoni sanatının son dorukları sayarlar; başkaları ise Yeni Müzik’in hiç de önemsiz sayılmayacak filizlerini verdiğinde birleşirler. Uzunluklar tanınan senfonilerinden 2. (Diriliş) 3. 4. ve 8. (Binler Senfonisi) yer verdi (solo şarkıcılar ve korolar).

Advertisement

Öteki tanınmış eserleri: Senfonik boyutlarda, orkestra eşliğinde bir şarkı çevrimi olan Das Lied von der Erde (Toprağın Şarkısı) 1907/1908; orkestra ya da piyano eşlikli şarkı çevrimleri: Lieder eines fahrenden Gesellen (Gezginin Şarkıları) 1885, Kindertoltenlieder (Çocuk Ölümü Şarkıları) 1902; Das klagende Lied (İnleyen Şarkı) kantatı (1880).


Leave A Reply