Güve Nedir?

0
Advertisement

Güve Nedir? Güve nasıl bir hayvandır? Güveler nerede yaşar, ne yer, özellikleri nelerdir, nasıl beslenirler hakkında bilgi.

Güve

Güve Nedir?

Güve; (Lat. Tinea) Böcekler sınıfının, Pulkanatlılar takımının, Elbisegüvesigiller familyasından odun, kumaş, kürk ve tahıllara zarar veren çeşitli cinsten böcek ve kurtlara verilen genel addır.

Genelde güve sözüyle Güvegillerden, tırtılları mağaza ve ambarlarda çok zararlı olan küçük kelebeklerin tüm anlaşılır. Gerçek güveler küçük ve parlak renkli böcekler olup evlerde yaşarlar, Tırtılları sık dokulu ağdan yuvalarda yaşar. Halı güvesi, elbise güvesi, kürk güvesi türleri en zararlılarıdır. Kafuru, naftalin, paradiklorubenzen, rotenon tozu gibi kimyasal maddeler kullanılarak ve kumaşları sık sık havalandırıp fırçalayarak güveler yok edilebilir.

Buğday güvesi ise dar kanatlı ve kanatlarının kenarları saçak tüylü bir böcektir. Dişi kelebek yumurtalarını haziran ortasında başaklar üzerine bırakır. Tırtıllar daha olgunlaşmamış tanelere girerek onları içten yemeye başlar. Tahıllar hasat edildiğinde tırtılların verdiği ikinci döl ambardaki tanelere geçer. Güve yenikli buğdayla yapılan ekmek insan sağlığı için tehlikelidir.

Advertisement

Bir Yorum Yazmak İster misiniz?