Guyana Ülke Rehberi, Nerededir? Yüzey Şekilleri ve Kentleri

0
Advertisement

Ülkeler Rehberi Guyana nerededir – Guyana ile ilgili bilgi, başkenti, ekonomisi, bayrağı, komşuları, coğrafi konumu hakkında bilgi

GUYANA;

Yüzölçümü: 214.969 km2.
Başkenti: Georgetown.
Dil: İngilizce (resmi), Hintçe, Kreol, Kızılderili dilleri.
Din: Hristiyan (% 34 Protestan (% 16 Anglikan, % 20 Katolik), Hindu (% 33), Müslüman (% 8).
Para birimi: 1 Guyana doları =100 cent.

Guyana Bayrağı

Başlıca kentleri:

New Amsterdam, Mahdia, Linden, Bartica, Lethem.

Güney Amerika’da devlettir. Güney Amerika’nın kuzey kıyılarında yer alan Guyana; batıdan Venezuela, doğudan Surinam, güneyden Brezilya, kuzeyden Atlas Okyanusu ile çevrilidir. İngiliz Uluslar Topluluğu üyesi ülke, bağımsızlığını kazanmadan önce Büyük Britanya sömürgesiydi.

GUYANA NEREDEDİR?

Advertisement

Yüzey Şekilleri:

Ülkenin Karaib kıyı şeridinde, yer yer deniz düzeyinin altına inen alçak ovalar uzanır. Bataklıkların da bulunduğu bu bölgede, Demerara ve Essquibo ırmakları arasında akaçlama çalışmaları sonucu, tarıma elverişli alanlar kazanılmaktadır. İç kesimler ise, Rupununi savanları adı verilen bir yaylalar kuşağıyla kaplıdır. Sığır yetiştiriciliğinin yaygın olduğu bölgede, Kanuku Dağları’nın eteğinde ekili alanlar bulunur. Savanların doğusu ve kuzeyi ülke topraklarının 3/4’ünü kaplayan ekvatoral yağmur ormanlarıyla örtülüdür. Ülkenin kereste ve maden kaynaklarının bulunduğu ormanlık bölgede volkanik granitle kaplı alanlar da göze çarpar. Ülkenin en yüksek noktası, güneybatıda Pakaraima Dağlan üzerinde yer alan Roraima Tepesi’dir (2.810 m)

gUYANA

İklim ve Bitki Örtüsü:

Sıcak ve yağışlı tropikal iklimin egemen olduğu Guyana’da ortalama sıcaklık ocakta 26.1°C, temmuzda 27.2°C’dir. Yağışlı mevsim, nisan-ağustos, kasım-ocak arasıdır. Kıyılarda 2.280 mm olan yıllık ortalama yağış tutan, tropikal orman kuşağında 3.560 mm’yi bulur.

Kıyı kesimlerindeki tarıma elverişli alanlar dışında, iç kesimler 160 km genişliğinde tropikal yağmur ormanları; dağların etekleri ve yaylalar savanlarla kaplıdır. Karıncayiyen, tapir, jaguar, armadillo, kayman, anakonda ve çıngıraklı yılan, iguana başlıca hayvan türleridir.

Guyana

Toplum Yapısı:

Guyana’da yaşayanların % 52’si Hintli, % 30.5’u Zenci, % 4’ü Kızılderili, % 2’si Beyaz, % 0.7’si Çinli, geri kalanı Melezdir. Kızılderililer, ülkede yaşayan tek yerli topluluk olup öteki topluluklar, Guyana’ya Avrupa sömürgeciliği döneminde gelenlerin soyundandır.

Advertisement

Ekonomi:

Ekonomi, genelde tarım ve madenciliğe (boksit, alüminyum) dayanır. Toplam dışsatımın % 70’ini boksit, şeker oluşturur.

Tarım:

Şekerkamışı, pirinç, hindistancevizi, en önemli tarımsal ürünlerdir. Aynca turunçgiller, hindistancevizi, yerfıstığı, yağ palmiyesi, muz, mısır, çeşitli kök bitkileri ve sebze üretimi yapılır. Pirinç üretiminde önemli ölçüde makineleşmeye karşın, tarımsal hastalıklar, üretimde düşüşe yol açar.

Hayvancılık:

Sığır, koyun, domuz, keçi, kümes hayvanları başlıca hayvan varlığını oluşturur. Yıllık balık ve karides üretimi 43 bin ton kadardır.

Endüstri:

Endüstri; şeker, pirinç, kereste ve boksit ürünlerinin işlenmesine dayanır.Bira ve sigara fabrikaları vardır. Dokuma, öteki başlıca endüstri dallarıdır.

Doğal Kaynaklar:

Üretimi 1.6 milyon tona düşen boksitin yanı sıra altın, elmas, orman ürünleri, en önemli doğal kaynaklardır. Nikel, bakır, molibden, uranyum gibi madenlerin varlığı saptanmasına karşın, üretime geçilmemiştir.


Leave A Reply