Güzellik Uzmanı Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları, Nitelikleri Nelerdir?

0

Güzellik Uzmanı nedir? Güzellik Uzmanı ne iş yapar, Güzellik Uzmanı mesleğinin görev ve sorumlulukları, nitelikleri, özellikleri hakkında bilgi.

guzellik-uzmaniGüzellik Uzmanı

Güzellik uzmanı, kadın müşterilerinin cilt bakımıyla uğraşır: Kremler, losyonlar, masajlarla cildi besler ve yumuşatır. Özenli bir makyaj, güzelliği tamamlar.

Advertisement

Dünya kurulduğundan beri kadınlar, ciltlerinin kırışmasını önlemek. gençliklerini, yüz ve vücut güzelliklerini korumak için uğraşmışlardır. Eskiçağ’ın soylu kadınları süt ya da kokulu yağlarla yıkanır, vücutlarına masaj yaptırır, gözlerinin güzelliğini, yüzlerinin zarafetini artırmak için boyanırlardı. Çağımızın güzellik uzmanları da bunlara benzer bir bakım ve tedaviyi eskisine göre çok daha bilimsel bir tarzda yaparlar. Her cildin yapısına en uygun gelecek bakım ve tedaviyi uygular, ustaca yapılmış masklar kullanırlar. Ayrıca, fazla tüylerin nasıl alınacağını bilirler; müşterilerine makyaj için kullanılacak malzemeyi tavsiye ederler. Bazı güzellik uzmanları tiyatro ve sinemada, oyunculara rollerinin gerektirdiği yüz biçimini vermekte (makyaj) ustalaşmışlardır.

manikurcuManikürcü

Her zaman çalışma halinde olan ellerimiz, bir yığın yıpratıcı işin etkisiyle bozulur. Manikürcü ellerin bakımıyla uğraşır, tırnakları kesip cilalar, onlara güzel bir biçim verir.

Genellikle güzellik enstitülerinde ve kadın berberi salonlarında manikür işleri de yapılır. Makyajcı ve kadın berberi, müşterisinin yüzü veya saçıyla uğraşırken, manikürcü de onun ellerinin bakımıyla meşgul olur; ellerin yıpratıcı işlerle bozulmuş cildine yumuşatıcı kremler yardımıyla masaj yapar. Sonra tırnaklara geçer. Onları müşterisinin arzuladığı uzunlukta keser, yuvarlak ya da oval biçimde törpüler, cilâ makinesiyle cilâlar, tırnak çevresindeki küçük deri parçalarını alır. Bu kısımları vazelinle yumuşattıktan sonra parmakları sıcak suya batırır. Böylece yeteri kadar temizlenmiş, biçim kazanmış ve parlamış tırnaklar, zevke veya modaya göre, parlak veya renkli ya da sedefli bir oje sürer.

pedikurcuPedikürcü

Ayakkabıların ya da botların içine hapsolmuş ayaklarımız, zaman zaman derinin sertleşmesi ya da nasırlar yüzünden acı çekerler. Pedikürcü bu rahatsızlıkları tedavi eder.

Advertisement

Pedikürcü yalnızca nasırları çıkarmak, batmış tırnakları tedavi etmek, ayakların şişmesine yol açan küçük yaraları temizlemekle kalmaz. Doktor tarafından kendisine gönderilen ve ayak tabanlarındaki doğuştan kusurluluk dolayısıyla cerrahi bir müdahale görmüş olup özel bir bakıma ihtiyacı bulunan hastalarla da uğraşır. Hattâ bazen, pedikürcü, müşterisinin ayağını incelerken, bir kırığı ya da gözden kaçmış bir hastalığı ortaya çıkarır ve o müşterisine, bir doktora başvurmasını salık verir. Pedikürcü, mesleğini hastanelerde, bazı büyük eczanelerde ya da güzellik uzmanlarıyla manikürcülerin bulunduğu güzellik enstitülerinde icra eder. Bazı manikürcüler, kendi başlarına bir manikür salonu açar ve devamlı müşterilerini orada kabul ederler.


Leave A Reply