H7N9 (Kuş Gribi) Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Bulaşır? Tedavi Önleme

0
Advertisement

H7N9 Kuş Gribi nedir, belirtileri nelerdir? H7N9 Kuş Gribi insanlar için tehlikeli midir, nasıl bulaşır, tedavisi ve alınacak önlemler nelerdir?

H7N9 Kuş Gribi

H7N9 bir kuş gribi türüdür. Kuşlardan insanlara geçebilir. Bir hayvandan insana geçebilen bir hastalığa zoonotik hastalık denir. H7N9 nadiren bir kişiden diğerine geçer.

H7N9

H7N9 virüsü ilk olarak Mart 2013’te Çin’de ortaya çıktı ve o zamandan beri her kış ve ilkbaharda yeniden ortaya çıktı. Tayvan, Malezya ve Kanada’da da vakalar meydana geldi.

H7N9 kuş gribi hakkında hızlı gerçekler:

İşte H7N9 kuş gribi hakkında bazı önemli noktalar. Daha ayrıntılı bilgi yazının devamında..

  • H7N9 bir kuş gribi virüsüdür. Normalde insanları etkilemez.
  • Bununla birlikte, virüs mutasyona uğramış veya değişmiştir ve bazı insanları etkileyebilmiştir.
  • İnsanların yeni virüslere karşı bağışıklığı yoktur ve bu yüzden yeni bir virüs tehlikelidir.
  • Erken belirtiler arasında ateş, baş ağrısı ve öksürük bulunur. Pnömoni daha sonra gelişebilir.
  • Özellikle seyahat ederken kuşlardan ve kümes hayvanı pazarlarından kaçınmak, H7N9’u yakalama riskini azaltabilir.

İnsanlar için tehlikeli mi?

H7N9 bir kuş gribi virüsüdür. Virüs normalde kanatlı kuşları etkiler, ancak insanları da etkileyebilmesi için mutasyona uğramıştır.

Advertisement

İnsanlar, sürekli olarak geliştikleri için grip virüsünün bu alt tiplerine karşı bağışıklı değillerdir. Bu yüzden bize neden oldukları enfeksiyonlar şiddetli ve hayatı tehdit edici olabilir.

Bir kişide yeni bir kuş gribi enfeksiyonu rapor edildiğinde, üç anahtar soru ortaya çıkar:

  1. Yeni virüs alt tipi kuşlardan insanlara kolayca geçiyor mu?
  2. Virüs bir kişiye bulaştığında hastalık ne kadar kötü olur?
  3. Virüs insan popülasyonları arasında hızlı ve yaygın bir şekilde yayılacak mı?

Bu sorular önemlidir, çünkü cevaplar sağlık otoritelerinin acil duruma hazır olup olmayacağını gösterebilir.

kuş gribi

Belirtileri

H7N9 ile insan enfeksiyonunun ilk belirtisi yüksek ateş ve öksürüktür. Virüs, ciddi pnömoni de dahil olmak üzere ciddi solunum semptomlarına neden olur. Bu ölümcül olabilir.

Virüs proteinlerindeki ani değişiklikler, insan bağışıklık sistemini şaşırtıyor. Bu nedenle yeni bir varyant daha ciddi hastalıklara neden olur. İnsanın bağışıklık sistemi daha önce onunla tanışmadı, bu yüzden bağışıklık yok.

Advertisement

Erken aşamada, çoğu insan aşağıdaki belirtileri göstermiştir:

 • ateş
 • balgam üreten öksürük
 • solunum problemleri ve hırıltılı solunum
 • baş ağrısı
 • kas ağrısı
 • genel halsizlik

Bu belirtiler diğer grip türlerinde yaygındır. Daha sonraki aşamalardaki semptomlar şunları içerir:

 • her iki akciğerde pnömoni
 • akut solunum sıkıntısı sendromuna hızlı ilerleme
 • bozulmuş karaciğer veya böbrek fonksiyonu dahil olmak üzere çok organlı disfonksiyon
 • kan enfeksiyonu olan septik şok
 • rabdomiyoliz veya kas yıkımı
 • ensefalopati, bir beyin hastalığı

Kritik aşamalarda, hastalar genellikle trombositopeni, azalmış trombosit sayısı ve lenfopeniye sahiptir. Lenfopeni olan bir kişi azalmış sayıda lenfosit veya beyaz kan hücresine sahip olacaktır.

İnfluenza nasıl değişir ve yayılır?

Grip virüsleri her zaman değişmektedir. Mevsimsel olarak çok sayıda insanı etkileyen yaygın grip virüsü bile her yıl biraz farklıdır, böylece ona karşı aşı sürekli olarak uyarlanmalıdır.

Virüsteki H ve N proteinleri değişir. HA veya hemaglutinin anlamına gelen “H” proteini ve NA veya nöraminidazı temsil eden “N” proteini, değişen kısımlardır.

HA proteini, virüsün konakçı hücrelere girmesini sağlar. NA proteini virüsün ayrılmasını veya “dökülmesini” sağlar.

Kuşlar virüsü dışkılarına ve mukuslarına dökerler. Bir insan enfekte bir kuşla temas ederse ve sonra örneğin gözlerine veya ağzına dokunursa,  enfekte olabilir.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, örneğin bir kuş kanatlarını çırparsa virüsün havada dolaşabileceğini not eder. Kuş hasta görünmeyebilir, ancak kişi hala virüsü yakalayabilir.

Virüs proteinlerindeki ani değişiklikler insan bağışıklık sistemini şaşırtıyor. Bu nedenle yeni bir varyant daha ciddi hastalıklara neden olur.

kuş gribi

Tedavi ve aşılar

Yaygın mevsimsel grip virüsüne karşı kullanılan mevcut antiviral ilaçlar H7N9 kuş gribine yakalanan kişilere verilir. Bu ilaç sınıfı nöraminidaz inhibitörleri olarak bilinir. H7N9 enfeksiyonu şüphesi olan kişilerde en kısa zamanda kullanılması önerilir.

Advertisement

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) rehberliği, laboratuvarın bir H7N9 vakasını onaylamadan önce bile ilaç verilmesi gerektiğini belirtmektedir. Bu ilaçlar H7N9 ile enfekte olan tüm insanlarda etkili değildir ve etkili olduklarında bile – özellikle en erken fırsatta uygulandığında – hastalığın tedavisini değil şiddetini azaltırlar. Genel olarak influenzaya karşı yeni ilaçlar geliştirilmektedir ve H7N9’a karşı da etkili olduğu kanıtlanabilir.

H7N9 gribine karşı bir aşı var mı?

H7N9 için halka açık bir aşı yoktur, ancak CDC, DSÖ ve diğer sağlık ortakları, bir grip salgını meydana gelirse bu amaca uyarlanabilecek üç aşı geliştirmiştir.

Virüs her zaman değiştiği için H7N9 için bir aşı geliştirmek zordur.

Önleme

Her yerde kümes hayvanlarına karışan insanlar ve Çin’e seyahat edenler özellikle kuşların etrafında dikkat etmelidir.

CDC, insanların canlı veya ölü kuşlara dokunmamalarını ve kümes hayvanı pazarlarından ve kuş dışkısının olabileceği yerlerden kaçınmasını tavsiye eder.

Et ve kümes hayvanları tamamen pişirilmeli ve yumurtalar sert olana kadar kaynatılmalıdır. Herhangi bir hayvanın kanını içeren yiyeceklerden kaçınmak ve sokak satıcılarından yiyecek almamak daha iyidir.

El hijyeni önemlidir. Bu, sabun ve su ile sık sık el yıkamayı veya en az yüzde 60 alkol içeren bir el dezenfektanının kullanımını içerir. Bir gezgin eve dönerken hasta hissediyorsa, özellikle öksürük veya ateşleri varsa veya nefes darlığı varsa doktorlarını görmelidir.

Ayrıca diğer insanlardan uzak durmalıdırlar. İnsanlar arasında sürekli bulaşma henüz rapor edilmemiştir, ancak bazen düzensiz bulaşma meydana gelir.


Leave A Reply