Hades Kimdir? (Mitoloji)

0

Eski Yunan mitolojisinde Hades kimdir, ne Tanrısıdır? Hades’in hikayesi, mitolojideki önemi ve özellikleri hakkında bilgi.

Hades

Advertisement

Hades Kimdir?

Hades; Eski Yunan mitolojisinde, Cehennem Tanrısıdır. Kronos ile Rheia’ nın oğludur. Yetkilerin Olympos tanrıları arasında dağıtımında Hades’e yeraltı dünyası, bir başka deyişle Ölüler Ülkesi düştü. Karısı Persephone de kendisi gibi katı, acımasız olduğundan insanların olduğu kadar, tanrıların da nefretini kazandılar. Hades, gün ışığı almayan karanlık ülkesinden; bir kez Hekimlik Tanrısı Asklepios’a görünmek için Olympos’a çıkmak zorunda kalışı dışında hiç ayrılmadı.

Doğanın canlanmasıyla ilgili bir söylenceye göre, Zeus ve Demeter‘in kızları Persephone’yi kaçırıp bir daha yeryüzüne çıkmasını engellemek için nar tanesi yedirir. Hades’in yönetimindeki yeraltı dünyası, Hades Ülkesi (cehennem) adıyla anılmakta olup Homeros’tan başlayarak Latin şairi Vergilius ve Dante başta olmak üzere pek çok şair, yazar; ressam ve heykelciyi etkileyip eserlerine konu oldu.

Odysseus, Orpheus, Theseus ve Herakles, Hades Ülkesi’ne gidip dönen kahramanlar arasındadır. Hades daha sonraları Roma Tanrısı Plüton ile özdeşleştirildi.

Advertisement


Leave A Reply