Hafif Yanık Durumunda Neler Yapılmalı?

0

Hafif yanık olan durumlarda yanık olan bölgeye nasıl müdahale edilmeli ve öncelikli olarak neler yapılmalıdır.

Hafif yanıklarda öncelikle fazla panik yapmaya gerek yoktur. Hafif bir şekilde yanmış olan bir yeri hemen çeşme suyunun altına tutun ve bir miktar soğuk su tuttuktan sonra buz dolu bir kase hazırlayarak içerisinde yine yanan yeri ortalama 10 dakika boyunca tutmanız hafif yanan yere iyi gelecektir. Bazı durumlarda sadece bu şekilde su ile müdahale etmek dahi hafif yanık için yeterli olabilir.

Eğer evinizde bu tarz durumlar için bildiğiniz bir merhem var ise sürmeniz de fayda olabilir. Eğer ki evinizde aloe vera kullanıyorsanız bir parça aloe verayı koparın. İçerisinde bir jel çıkacaktır. İŞşte bu jeli hafif yanık olan bölgeye sürün. Etkisi inanılmaz olacaktır.

Ayrıca en yakın eczaneye uğrayarak bu tarz durumlar için bir merhem almanız da da fayda olabilir. Eğer ki yanık olan bölgede açık bir yara var ise bu defa durum değişir. En yakın sağlık merkezine başvurmanız yaranın enfeksiyon kapmaması için yararlı olacaktır. Yarayı temizleyip hemen pansuman yaptırmanız gerekebilecektir. Üstelik sağlık merkezlerinde yaranın verdiği acıyı alacak olan ilaçlarda sizlere uygulanacaktır.


Leave A Reply