Hafıza Nedir? Hafıza İle İlgili Yazı

0
Advertisement

Hafıza hakkında yazılmış güzel bir yazı. Hafıza nedir? Hafızanın insan için yeri ve önemi

beyinHafıza, varlıkların bizde bıraktığı izlenimleri zihnimizde muhafaza etmeye yarayan bir melekedir. Hafıza, muazzam bir fikir ve düşünce deposudur. Hafıza olmasaydı, öğrenilen her şey, ne kadar çok olursa olsun, kaybolup gitmeye mahkum olurdu. Varlıkların izlenimleri tıpkı bir mührün bal mumunda bıraktığı iz gibi hafızamızda yerleşirler. Hafızanın çocuklukta en fazla geliştirilmesi gereken melekelerden birisi olduğu her zaman kabul edilmiştir. Zihindeki hazineleri doldurmak onun vazifesidir. Hafıza olmasa, en önemli melekeler faydasız kalırlar; gerçekten üstün melekeler dahi kuvvetli bir hafızanın yardımına muhtaçtır.

Hafıza; hayat akşamının lambasıdır: gece olduğu, güneş bulutlarla kaplı tepelerin ardından kaybolup gittiği zaman; insan, hafızasının ışığı ile aydınlanır. Mazideki yaşantılarını, artık sönmeye yüz tutmuş anılarını seçebilmek için bu lambayı hayat boyunca yanında taşır ve kalbinde, zihninde tatlı izlenimler bırakmış yaşantıları bu lambanın titrek ışığı altında tekrar görür ve bu mesut anları yaşamış olmanın verdiği hazla teselli bulur.

Bu lambanın zayıf ışığıyla yeniden canlanan anılar, dostluklar ve yaşantılar, günlük sıkıntılar karşısında insana olduğundan da tatlı gelirler.

İnsan, dertlerini unutmak için hatıralarına sığınır. Sadece ağlatsaydı, hafıza neye yarardı!.?

Advertisement

İnsan, hatırladıkça tekrar yaşar. Bu da yaşamak demektir.


Leave A Reply