Hafniyum Nedir? Hafniyum Elementinin Özellikleri

0

Hafniyum elementinin özellikleri, atom numarası, bileşikleri, periyodik cetveldeki yeri, kullanım alanları, Hafniyum elementi ile ilgili bilgi.

Periydik cetvelin IV B grubunda yer alan bir kimyasal elementtir. 1923’de Dick Coster ve Macar kimyacısı G.C. Hevesy tarafından(1885-1966) bulundu. Zirkonyuma çok benzerse de zirkonyuma karşıt olarak kuvvetli bir nötron soğurucusudur ve çekirdek reaktörlerindeki kontrol çubuklarında kullanılır. Volfram ve tantalla yaptığı alaşımlar biçiminde kullanılır.

Advertisement

Çok parlak, çekilebilir, heksagonal kristal yapısında bir metaldir. Doğal hafniyum altı izotopun karışımdan oluşmuştur.

Yükseltgenme basamakları +2,+3 ve +4’tür. Bununla birlikte temel yükseltgenme basamağı +4’tür. Öteki yükseltgenme basamaklarına karşılık olan hafniyum dibromür (HfBr2) ve hafniyum tribromür (HfBr3) elde edilmiştir. Fiziksel ve kimyasal bakımdan zirkonyuma çok benzer.

Sembolü: Hf
Atom Numarası: 72
Atom Ağırlığı: 178.49
Elemet serisi: Geçiş metali

Maddenin Hali: Katı
Görünümü: Gri

Advertisement

PERİYODİK TABLO

Hafniyumun elde edilmesi:

Hafniyumun yer kabuğunda bulunma oranı milyonda 5’tir. Zirkonyum içeren tüm minerallerde bulunur ve zirkonyumdan iyon değiştirme yöntemiyle ayrılır. Başlıca hafniyum kaynağı zirkonyumun baddeleyit ve zirkon adlı mineralleridir. Metalik hafniyum iyodürünün ısıl bozunması; tetraklorürünün ya da hidrofluoro-kalsiyum ve sodyum karışımyla indirgenmesi yoluyla elde edilir.


Leave A Reply