Halı Temizliği ve Bakımı İle İlgili Pratik Bilgiler

0

Halıların temizliği, lekelerinin çıkarılması, bakımı, renklerini korumak nasıl yapılır? Halılar ile ilgili ipuçları, pratik bilgiler.

halı

Halı Temizliği ve Bakımı İle İlgili Pratik Bilgiler

KÜÇÜK KEÇE HALILARIN TEMİZLENMESİ:

Kirlenmiş küçük keçeleri temizlemek için mısır unu kullanın; unu bir fırça veya süpürge yardımıyla halının tüylerinin ta dibine kadar nüfuz ettirin. Sonra elektrik süpürgesini gezdirin üzerinde: hem un. hem de kiri alırsınız.

HALIDAKİ MÜREKKEP LEKESİNİ ÇIKARMAK İÇİN:

Eğer halıya mürekkep dökülürse, içilmeyen mürekkebi bir kurutma ile almakta acele edin. Sonra halının üzerine talk pudrası veya karbonat dökün. Birkaç dakika sonra, pudrayı bir elektrikli süpürge veya adi süpürge ile alın.

Bir başka usul de, mısır nişastası ve yağlı sütten bir hamur yapmak, bunu lekenin üzerine yayıp kurutmaktadır.

Bir başka yol da, lekeyi sadece kreması alınmış sütle yıkamaktır. Mürekkep lekesi yok olunca, geride kalan süt islerini çıkarmak üzere halıyı yıkayın.

YAĞ LEKELERİ:

Çok kolay çıkar. Önce elektrikli veya normal süpürge ile halıyı iyice temizleyin. Sonra lekeyi neft ya da benzinle ovun, halı tertemiz olur.

ÇİKLETİ ÇIKARMAK İÇİN:

Bu iş daha zordur. Önce sertleştirmek üzere, bir parça bus koyun çikletin üzerine. Sonra bir çekiç ya da başka bir şeyle kırın ve sert bir fırça veya süpürge ile fırçalayın. Bazen, çiklet çok sıkı yapışmış ise halıyı kırpmanız gerekebilir.

BOYA LEKESİ İÇİN:

Taze bir boya lekesini terebantinle hemen çıkarabilirsiniz. Sonra talk pudrası ekip, kurutun ve süpürün.

Halı Temizliği

HALIYI YENİLEMEK İÇİN:

Kimi zaman, tek renkli bir halının, şurası koyu burası açık bir durum alabilir. O zaman, halının istediğiniz kısmını kaynar su dolu bir kabın üstüne getirin. Buhar halının tüylerini ayağa kaldırır, siz de dokuma yönünde fırçalarsınız. Halı kuruduğu zaman ilk parlaklığını alır.

HALILARI YERİNDE TUTMAK İÇİN:

Cilâlı döşemeler üzerinde halı ve keçeler kayar. Kimi zaman tehlikeli olur bu. Halı veya keçenin dört bir ucuna birer tane yuvarlak kauçuk dikin. Daha büyük keçeler için yalnızca uçlara değil, belli aralıklarla kenarlara da dikin bu kauçuklardan.

HALILARINIZA BAKIN:

Eğer halıya sürtünen veya takılan bir kapı varsa, hemen onu rendeleyin veya kesin. Ya da üst menteşeleri daha fazla açın. Yoksa halınız zarar görür.

HALININ RENGİNİ CANLANDIRMAK İÇİN;

Ayak altında olmayan kısımlar daha soluk bir renk alır. Renkleri canlandırmak için, yarım litre suya bir kaşık sirke ya da amonyak koyup bunu fırçayla halıya sürün.

Güzel halılarınız kırmızı kahverengi veya koyu renk keçeleriniz mi var? Yaş birkaç çay yaprağı atıp süpürürseniz tozları daha iyi alır halıyı daha iyi temizlersiniz. Ama bu usulü koyu renk halılardan bankasında denemeyin.


Leave A Reply