Halil Ethem Eldem Kimdir?

0
Advertisement

Halil Ethem Eldem kimdir ve ne yapmıştır? Halil Ethem Eldem hayatı, biyografisi, çalışmaları, müzeciliğimize katkıları hakkında bilgi.

Halil Ethem Eldem; ( 1861-1938)

Ünlü bir Türk müzeci ve arkeoloğudur. Sadrazam İbrahim Ethem Paşa’nın küçük oğlu, Müzeci Hamdi Bey’in kardeşidir. İstanbul’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da yaptıktan sonra, babası 1876’da elçilikle Berlin’e gönderilince, o da birlikte gitti. Öğrenimini orada tamamladı. Tarih ve arkeolojiye merakı vardı. Babası onun daha müspet bilimlerle uğraşmasını istiyordu, çünkü o devirde arkeoloji yeni yeni bir bilim dalı halini almaya başlıyordu, bizde hemen hemen hiç bilinmiyordu Bunun üzerine, Halil Bey Zürich, Viyana politeknik okullarında kimya, Bern Üniversitesi’nde felsefe okudu, Doktor unvanını aldı. Böylece, üç bilim dalında ihtisas sahibi olduktan sonra memlekete döndü. Burada Genel Kurmay Okulu’nun tercüme kaleminde çalıştı.

Halil Bey, 1896’da, ağabeyi Hamdi Bey’in yanına müzeler müdür muavinliğine atandı. 1909’da İstanbul’a Şehremini (Belediye Başkanı) oldu. Beş buçuk ay sonra, ağabeyi ölünce, onun yerine Müze Müdürlüğüne getirildi. Çalışmaları her yerde takdir edildiğinden İstanbul Üniversitesi kendisine fahri arkeoloji profesörlüğü, Leipzig ve Basel Üniversiteleri de Fahri Doktorluk unvanını verdi.

Halil Ethem Bey çeşitli arkeoloji kongrelerinde memleketimizi, -temsil etmiştir. Birçok enstitüyle bilim kurumlarının üyesiydi. 1931’de emekliliğini isteyerek memurluktan ayrıldı. Dördüncü devre İstanbul milletvekili seçildi.

Halil Ethem Eldem, müzeciliğimize çok hizmeti dokunmuş bir bilim adamıdır. Eski Şark Eserleri Müzesi onun zamanında kurulmuştur. Topkapı Sarayı Müzesi’nin açılması da onun gayretleri sonunda oldu Arkeoloji bilhassa epigrafi ve nümizmatik alanında Türkçe, Fransızca olarak yayınlanmış pek yüksek ilmi değerde birçok eseri vardı.

Advertisement

Yorum yapılmamış

 1. Ölüm tarihi;TTK’undan 2013 yılında çıkan

  ”HALİL EDHEM HATIRA KİTABI CİLT I-II” isimli kitapta

  17 KASIM 1938 olarak veriliyor.

  • Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederiz. Küçük bir araştırmanın ardından hata düzeltilmiştir.

 2. merhaba
  arkadaşlar halil ethem eldem in
  pervin felek isimli yıldız sarayındaki cariye hanımla bir akrabalığı varmı bilen varsa bilgi rica ediyorum

Leave A Reply