Hallaç Mesleğinin Özellikleri Nelerdir? Ne İş Yapar?

0

Hallaç mesleği nedir? Hallaçlar ne iş yapar, Hallaç mesleğinin özellikleri, yaptığı iş ve çalışma koşulları nelerdir? Hallaçlık hakkında bilgi.

hallac

Advertisement

Hallaç Mesleğinin Özellikleri Nelerdir? Ne İş Yapar?

Hallaç, basılmış yatakların yününü veya pamuğunu «atarak» yeniler. Gerekiyorsa yüzünü değiştirerek yenisi kadar kabarık bir yatak yapabilmek için bütün gün boyu çalışır.

Hallaç

Eskiden kullanılan saman yatakların, Köylerde kullanılan ördek veya kaz tüyü yatakların yerini alan yün yatak, gerek sağlık, gerek rahatlık bakımından çok elverişli olduğu için bütün ülkelerde tercih edilir. Fakat son yıllarda, yaylı yataklar ile kauçuk köpüğünden veya plastik maddelerden yapılmış yataklar yün veya pamuk yatağın saltanatını bir parça sarstı. İçine gömülüverdığimız rahat, yumuşacık ve sıcacık yün yatak zamanla basılır ve sertleşir. Bu yüzden yatağın yününü ara sıra bir hallaca attırmak gerekir.

Hallaç

Advertisement

Yatak yüzü evde yıkanır veya yenisi dikilirken hallaca götürülür. Hallaç da, ya eski tip yay ve tokmakla, ya da üzerinde iğneler bulunan tarak makinesiyle yünün veya pamuğun tıkızlaşmış liflerini açar. İçindeki toz ve çöpleri ayırarak eskisi gibi temiz ve yumuşacık yapar.


Leave A Reply