Haluk Bilginer Kimdir? İlk Emmy Ödüllü Türk Oyuncu

0
Advertisement

Türk sineması ve tiyatro kariyeri ile çeşitli Hollywood yapımlarında rol alan Türk oyuncu Haluk Bilginer, ‘Şahsiyet’ filminde Agah rolüyle en iyi erkek oyuncu seçildi

Türk sineması yüzyıllık bir endüstri olmasına ve uluslararası film festivallerinde sık sık yurt dışında temsil edilmesine rağmen, bir Türk filminin veya aktörünün her yerde büyük bir ödül alması nadirdir. Son on yılda ödüllü yönetmen Nuri Bilge Ceylan, yurt dışında Türk sineması için tanınan tek sanatçı oldu.

Ancak, Türk dizileri değerli ihracat malzemesi haline gelmiştir. Türk dizilerini dünyanın herhangi bir platformunda herhangi bir dilde izleyebilirsiniz. Arap ve Latin dünyasının önde gelen müşterileri olan Türk üreticiler, çalışmalarının dış haklarını web platformları da dahil olmak üzere geniş bir pazara satmaktadır.

Son birkaç yıldır Türk üreticiler uluslararası izleyiciler için özel TV mini dizileri yapıyorlar. Alzheimer teşhisi konulduktan sonra suçluları cezalandırmaya karar veren eski bir polis dedektifinin hikayesini anlatan “Şahsiyet” (“Persona”) (2018), IMDb üyelerinin oylarıyla en iyi 40 TV dizisi arasında yer aldı.

Haluk Bilginer’in şimdiye kadarki en iyi Türk aktörlerinden biri olarak “Şahsiyet”, ulusal sınırları aştı ve Haluk Bilginer 2019 Uluslararası Emmy En İyi Performans Ödülü’nü kazandı.

Haluk Bilginer Kimdir? : İlk Emmy Ödüllü Türk Oyuncu

Haluk Bilginer : İlk Emmy Ödüllü Türk Oyuncu

Erken dönem

Haluk Bilginer, 5 Haziran 1954’te Ege kıyısındaki İzmir ilinde Nihat Haluk Bilginer olarak doğdu. Üç kardeşin ikincisidir. Babası Tahsin Bey,  bir sigorta komisyoncusuydu, ancak babası öldükten sonra ailesine bakmak için sigorta işinde çalışmak zorunda kaldı. Bilginer’ın annesi Bedriye Hanım ev hanımıydı. Babası, büyük bir şair Tahsin Bey’in hayranı Tevfik Fikret’in oğlu “Haluk” un ardından ona adını verdi.

Advertisement

Drama öğretmeni Cahit Gürkan’dan oyunculuk öğrenmeye başladığı İzmir Özel Türk Koleji’nden mezun oldu. Aynı yıl Haluk Bilginer, Demokrat İzmir günlük gazetesi tarafından verilen tiyatro ödülünü kazandı. İzmir Devlet Tiyatrosu müdürü Ragıp Haykır, genç Bilginer’i sahnede konuk oyuncu olarak davet etti.

Liseden mezun olduktan sonra 1971 yılında İzmir Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’ne kaydoldu. Konservatuardan mezun olduktan sonra bir süre İzmir Devlet Tiyatrosu’nda sahne oyunculuğu olmak için çalıştı.

1977’de Haluk Bilginer, iki dilli bir aktör olmasına yardımcı olan Londra Müzik ve Dram Sanatları Akademisi’ne (LAMDA) kaydoldu. Bilginer, on yıllar boyunca hem büyük ekran hem de televizyon için İngilizce ve Türkçe yayınlarda yer aldı. LAMDA’dan mezun olduktan sonra Bilginer, BBC’de çok kültürlü günlük TV dizisi “EastEnders”, 250 bölüm boyunca oynadığı Kıbrıs Türkü Mehmet’i canlandırdı. 1980-1991 yılları arasında Londra’da “Benim Adil Leydim”, “Kafkas Tebeşir Dairesi”, “Macbeth” ve “Opera Fantomu” gibi çeşitli sahne oyunlarında ve müzikallerde oynadı. Bu arada “Half Moon Street” (1986), “Lionheart” (1987) ve “Ishtar” (1987) gibi filmlerde küçük roller aldı.

Türkiye’ye Dönüş

Haluk Bilginer, 1987 yılında Füruzan’ın aynı adlı romanından uyarlanan üç bölümlük bir mini dizisi olan “Gecenin Öteki Yüzü” ekibine katılmak üzere Türkiye’ye döndü. Halide Edip Adıvar’ın “Ateşten Gömlek” adlı romanından uyarlanan tarihi bir dizi olan “Ateşten Günler” adlı başka bir Türk dizisinde oynadı. Her iki dizide de Bilginer, yetenekli bir oyuncu ve şarkıcı olan Zuhal Olcay ile tanıştı.

Haluk Bilginer

Haluk Bilginer, Zuhal Olcay ve arkadaşlarından Ahmet Levendoğlu, 1990 yılında Tiyatro Stüdyosu adlı özel bir tiyatro kurdu.

Advertisement

Haluk Bilginer tiyatro sahnesinden hiç ayrılmadı. Aksine, hem modern hem klasik, orijinal Türkçe ve çevrilmiş oyunlar da dahil olmak üzere sahne oyunlarında oynamaya devam etmiştir.

Bununla birlikte, izleyicilerin büyük çoğunluğu onu filmlerdeki dramatik rollerinden tanıyor. Derviş Zaim’in “Filler ve Çimen” , Ezel Akay’ın “Neredesin Firuze?” dahil olmak üzere 2000’lerin birçok efsanevi filminde oynadı.

2010’lara gelindiğinde, Haluk Bilginer zaten Türk sinemasında etkili bir yıldız olmuştu. Herkes onunla çalışmaya çabalamıştır. Her zaman oynadığı rolün kişiliğine büyük saygı gösterdi. Ekranda, Bilginer Sinema Yazarları Derneği tarafından bir Oyuncu tarafından En İyi Performans ödülünü kazanan Nuri Bilge Ceylan’ın “Kış Uykusu” (2014) adlı filminde oynamıştır. Haluk Bilginer ayrıca 2014 yılında Kim Bodnia ve Gael Garcia Bernal gibi yıldızlarla uluslararası siyasi drama olan “Rosewater” da oynadı. Bu arada Tatlı Hayat gibi unutulmaz bir Türk sitcom dizisinde de harikalar yaratmayı ihmal etmedi.

Haluk Bilginer Tatlı Hayat Dizisinde

Haluk Bilginer Tatlı Hayat Dizisinde

Uluslararası Emmy Ödülü

Haluk Bilginer, Onur Saylak’ın yönettiği bir 12 bölümlük bir Türk dizisi “Şahsiyet” deki rolüyle 47. Uluslararası Emmy En İyi Performans Ödülü’ne aday gösterildi. Birincisi, “Şahsiyet” izleyici tarafından IMDb notlarıyla beğeni topladı. Dizi, 9.1 puanla en iyi 40 TV dizisi arasında yer aldı. Bundan sonra Bilginer Emmy’ye aday gösterildi.

25 Kasım 2019’da Haluk Bilginer’ın Uluslararası Emmy Ödülünü kazandığı açıklandı. Emmy töreninden sonra Bilginer gazetecilere Emmy Ödülü’nün kendisinden ziyade Türkiye’ye gitmesinden çok mutlu olduğunu söyledi.


Leave A Reply