Halüsinasyona Sebep Olan Sihirli Mantarlar Hakkında Merak Edilenler

0

Sihirli mantar nedir, etkileri nelerdir? Halüsinasyona sebep olan mantarlar vücudumuza ne yapar, bağımlılık yapar mı, etken madde nedir?

Öncelikle sihirli mantarların kullanımı yasa dışıdır. Bu yazıda sadece bilgi verilmektedir. Kullanılmaması ve bilinçli olunması hakkında bir yazıdır.

Sihirli Mantarlar

Sihirli mantarlar, doğal olarak oluşan psikoaktif ve halüsinojenik bir bileşik olan psilosibin içeren yabani veya ekili mantarlardır. Madde Kötüye Kullanımı ve Ruh Sağlığı Hizmetleri İdarelerine göre, Psilosibin en iyi bilinen psikedeliklerden biri olarak kabul edilir.

sihirli mantarlar

Psilosibinin, tedavide şu anda kabul edilen tıbbi kullanımı yoktur. Her ne kadar bazı kültürler yüzyıllardır bazı mantarların halüsinojenik özelliklerini kullandığını bilseler de, psilosibin ilk olarak 1958’de lizerjik asit dietilamid (LSD) de bulan Dr. Albert Hofmann tarafından izole edilmiştir.

Sihirli mantarlar genellikle kurutularak hazırlanır ve yiyecek veya içeceklere karıştırılarak yenilir, ancak bazı insanlar taze toplanmış sihirli mantarları yer.

İlaç Sınıfı: Psilosibin, halüsinojen olarak sınıflandırılır.

Yaygın Yan Etkiler: Sihirli mantarların bulantı, esneme, rahatlama veya uykulu hissetme, introspektif deneyim, sinirlilik, paranoya, panik, halüsinasyonlar ve psikoza neden olduğu bilinmektedir.

Sihirli Mantarlar Nasıl Tanınır?

Psilosibin içeren mantarlar, merkezde açık kahverengi veya beyaz olan beyazımsı gri ve koyu kahverengi şapkaları olan uzun, ince gövdelidir. Kurutulmuş mantarlar kirli beyaz izole alanları ile paslı kahverengidir. Sihirli mantarlar yenebilir, yiyeceklerle karıştırılabilir veya içmek için çay gibi demlenebilir. Ayrıca esrar veya tütünle karıştırılıp füme edilebilirler.

Sihirli Mantarlar Ne Yapar?

Sihirli mantarlar halüsinojenik ilaçlardır, yani gerçek gibi görünen ama olmayan şeyleri görmenize, duymanıza ve hissetmenize neden olabilirler. Bununla birlikte, sihirli mantarların etkileri oldukça değişkendir ve çevresel faktörlerden etkilendiğine inanılmaktadır.

Sihirli mantarlarlarda bulunan psilosibin, vücuttaki psilosine dönüştürülür ve beyindeki serotonin düzeylerini etkilediğine ve bu da değişmiş ve olağandışı algılara yol açtığına inanılır. Etkilerin başlaması 20 ila 40 dakika sürer ve 6 saate kadar sürebilir – psilosinin metabolize edilmesi ve atılması için aynı süre gerekir.

Sihirli mantarların etkileri, alınan miktar, kişinin yaşı, kilosu, kişiliği, duygusal durumu, çevresi ve akıl hastalığı geçmişi gibi çeşitli faktörlere bağlıdır.

sihirli mantarlar

Etiket Dışı veya Son Onaylanan Kullanımlar

Sihirli mantarlar binlerce yıldır Amerika ve Avrupa’nın yerli halkı arasında hem ruhsal hem de tıbbi kullanımlar için kullanılmaktadır.

2018’de John Hopkins Üniversitesi’nden araştırmacılar, tıbbi kullanıma izin vermek için ilacın Çizelge I’den Çizelge IV’e yeniden sınıflandırılmasını önerdi. Çalışmalar, psilosibinin kansere bağlı psikiyatrik sıkıntı, depresyon, anksiyete, nikotin bağımlılığı ve madde kullanım bozukluklarını tedavi etmek için kullanılabileceğini düşündürmektedir.

Ortak Yan Etkiler

Tüm halüsinojenler, zihinsel ve duygusal problemleri tetikleme ve etki altındayken kazalara neden olma riski taşır. Sihirli mantarların alkol ve diğer ilaçlarla birlikte alınması, psikolojik ve fiziksel riskleri arttırır.

Herhangi bir sihirli mantarda bulunan psilosibin ve psilosin miktarı bilinmemektedir ve mantarlar psikoaktif içerik miktarlarında büyük ölçüde değişmektedir. Bu, birinin yaşayacağı etkileri, yoğunluğunu ve türünü söylemek çok zor olduğu anlamına gelir.

Sihirli mantarların yan etkileri hem fiziksel hem de zihinsel etkileri içerebilir.

Fiziksel etkiler:

 • Mide bulantısı
 • esneme
 • Artan kalp atış hızı, kan basıncı ve sıcaklık
 • Kas Güçsüzlüğü
 • uyuşukluk
 • Koordinasyon eksikliği
 • İrileşmiş gözbebekleri
 • Baş ağrısı

Zihinsel etkiler:

 • öfori
 • İçgözlemsel (ruhsal) deneyimlere sahip olmak
 • Halüsinasyonlar (görsel veya işitsel)
 • Sinirlilik
 • Paranoya
 • Panik reaksiyonları
 • Çarpık zaman, yer ve gerçeklik duygusu
 • Psikoz

sihirli mantarlar

Sihirli mantarların uzun süreli, kalıcı yan etkileri hakkında daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır, ancak kullanıcıların mantarları aldıktan uzun süre sonra kişilikte uzun süreli değişiklikler ve geri dönüşler yaşayabilecekleri bildirilmiştir.

Sihirli mantarlar zehirli mantarlara benzediğinden, zehirlenme bu ilaçları almak için başka bir potansiyel risktir. Mantar zehirlenmesi ciddi hastalıklara, organ hasarına ve hatta ölüme neden olabilir.

Kullanım İşaretleri

Sevdiğiniz kişi Sihirli mantar kullanıyorsa, mide bulantısı olabilir veya gergin veya paranoyak görünebilirler. Uyuşturucu kullanımı durumunda, uyku ve yeme alışkanlıklarındaki değişikliklerin yanı sıra ruh hali, kişilik ve sosyal aktivitelerdeki değişimlere dikkat etmek her zaman önemlidir.

Psilosibin Sisteminizde Ne Kadar Kalır?

Sihirli mantarların kısa süreli etkileri genellikle 6 ila 12 saat içinde geçer. Ancak kullanıcılar, ilaçları aldıktan uzun süre sonra kişilikte uzun süreli değişiklikler ve geri dönüşler yaşayabilirler.

Psilosibinin ortalama yarı ömrü bir saatten ikiye kadar değişir ve bir maddenin sisteminizden atılması genellikle beş ila altı yarı ömre ihtiyaç duyar.

Tipik idrar ilacı taraması psilosibin için test yapmaz, ancak güçlü halüsinojeni test etmek için sipariş verilebilecek spesifik testler vardır. Diğer birçok ilaç gibi, sihirli mantarlar 90 güne kadar saç köklerinde bulunabilir.

Bağımlılık

Psilosibin bağımlılık yapmaz ve kompülsif kullanıma yol açmaz. Ayrıca, insanlar psilosibine oldukça hızlı bir şekilde tolerans oluşturabilir, bu da birkaç gün tekrarlanan kullanımdan sonra herhangi bir etkiye sahip olmayı zorlaştırır.

Kullanıcılar ilacı kullanmayı bıraktıklarında fiziksel yoksunluk belirtilerini nadiren bildirirken, bazılarında depresyon da dahil olmak üzere psikolojik etkiler görülür.

Çocuğunuzun sihirli mantarları denediğinden veya düzenli olarak kullandığından şüpheleniyorsanız, özellikle alkol veya diğer ilaçlarla kombine edildiğinde, psychedelics riskleri hakkında onlarla sıkı ama sevgi dolu bir konuşma yapın. Ona yardım etmek ve desteklemek için orada olduğunuzu vurgulamak da önemlidir.


Leave A Reply