Hamam Nedir? Hamam Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Hamam nedir? Hamam nasıl bir yerdir, özellikleri, tarihçesi. Hamamda ne yapılır, hamam hakkında bilgi.

hamamHamam; Sıcak suyla yıkanılan yerlere, bu arada kaplıcalara da genel olarak, hamam diyoruz; hattâ, plâj, deniz banyosu anlamına deniz hamamı deyimi de kullanılmıştır. Çarşı hamamı dediğimiz herkese açık hamamlarda su külhan denilen yerde ısınır, borularla kurnalara gelir; ayrıca, külhandan çıkan alevler, dumanlar hamamın mermer tabanı altından geçer, duvarların içinden dolaşır; böylece, hamamın her yanı iyice ısınır. Bu arada, ortadaki göbek-taşında, terlemek isteyenler, en sıcak yeri bulurlar. Yıkanmak için kurna başından başka, ayrıca, halvet denilen kapalı yıkanma yerleri de vardır.

Hamamlar, herkesin kullandığı bir yıkanma yeri olduğu için, sağlık bakımından üzerinde titizlikle durulacak bir konudur. Bu bakımdan, hamamların gözetmekle görevli oldukları sağlık şartlarını devlet bir yönetmelikle belirtmiştir. Buna göre, hamamların duvarları yerden 2 m.ye kadar mermer, mozaik olacak, daha yukarısı yılda en az iki defa badana edilecek, kullanılmış sular, hiçbir yerde birikmeden, kanalizasyona açılan ızgaralarla akıtılacaktır. Soyunma yerlerinin döşemeleri de temizlenebilir maddelerle kaplanmış olacak, bu bölümlerde ısı 20 dereceden aşağı düşmeyecek, müşteriye temiz peştamal, havlu verilecektir.

Hamamda sağlık bakımından havlu, peştamal gibi hamam takımı üzerinde özellikle durmak gerekir; çünkü birçok bulaşıcı hastalıklar, hele deri hastalıkları havlularla, peştamallarla bir kimseden başkasına kolayca geçebilir. Onun için, bunların gereği gibi temizlenmemiş olabileceği düşünülerek, herkesin hamama gelirken kendi havlusunu, peştamalını getirmesi daha uygun olur.

Hamamda, bunaltıcı bir sıcaklıkta yıkanmaya gelince, bunun da sağlık bakımından tehlikeleri yok değildir. Bir kere, kan aşırı derecede ısındıktan, dış damarlar o kadar genişledikten sonra soğuk alma tehlikesi artar, bu arada insan ağır solunum yolları hastalıklarına tutulabilir. İkincisi, hamamlarda yapılan keselenmeler de deri sağlığı bakımından tehlikeli olabilir: Çok kişi, derilerini ovdukça kir çıkıyor sanır; gerçekte ise bu «oklava oklava» çıkan şey kir değil, derinin üst tabakasının kazınıp sıyrılan parçalarıdır. Bu tabaka biraz derinlere kadar sıyrılırsa birtakım deri hastalıkları, iltihaplar olabilir, bunu unutmamalıdır.

Advertisement

Leave A Reply