Hamilelikte Göbek Deliği Ağrısı Neden Olur? Normal Midir? Tedavisi

0

Hamilelik sırasında göbek deliğinde ağrı yaşamak normal midir? Göbek deliği ağrısının nedenleri ve rahatlatıcı seçenekler nelerdir?

Kadınlar hamilelik boyunca çeşitli rahatsızlıklar yaşayabilirler. Bekleyemeyeceğiniz bir ağrı mı? Göbek deliği ağrısı.

İşte göbek deliğinizin neden ağrıdığı, rahatsızlığı nasıl hafifletebileceğiniz ve doktorunuzu ne zaman göreceğiniz.

hamilelikte göbek deliği

Ne Yaşanabilir?

Hamilelik sırasında, vücudunuz bir aydan diğerine muazzam değişiklikler geçirir. Bazı kadınlar göbek deliği ağrısı yaşamazlar. Diğerleri bir hamilelikte bu ağrıyı çekebilir, ancak bir sonraki gebelikte ağrı olmayabilir.

Rahatsızsanız, üzülmeyin. Göbek deliği ağrısı yaygındır. Özellikle ikinci ve üçüncü trimesterlerde karnınız büyüdükçe başlama olasılığı daha yüksektir.

Buna ne sebep oluyor?

Göbek deliği ağrısını yaşamanızın nedeni vücut şeklinize, nasıl taşıdığınıza ve cildinizin esnekliğine bağlı olabilir. Veya bir dizi başka faktör ve / veya olası tıbbi durumlar suçlanabilir.

Çoğu zaman, acı tehlikeli değildir. Zamanla veya doğumdan sonra gitmelidir.

İşte bazı ortak nedenler.

Gerilme

Cildiniz ve kaslarınız hamileliğinizin sonunda maksimuma kadar gerilir. Hızlı büyüme aşamalarından geçerken çatlaklar, kaşıntı ve ağrı geliştirebilirsiniz. Tüm bu hareket ve değişiklikler sırasında göbek deliğiniz merkezdedir. Göbek deliği bu süreçte tahriş olabilir.

Piercing

Göbeğinizde piercing mi var? Yeni bir delikse, enfeksiyonu önlemek için çıkarmanız gerekebilir. Tamamen iyileşmesi bir yıla kadar sürebilir.

Bir enfeksiyonunuz olabileceğini düşünüyorsanız (sıcaklık, kaşıntı, yanma, sızma vb.), Doktorunuza sormadan takıları çıkarmayın. Enfeksiyonu içeride mühürleyebilir ve apse oluşmasına neden olabilirsiniz.

Rahimde basınç

İlk üç aylık dönemde uterusunuz nispeten küçüktür ve kasık kemiğinizin çok ötesine ulaşmaz. Rahim büyüdükçe vücudunuzun içindeki basınç karnınızı ve göbek deliğinizi zorlar. Üçüncü üç aylık dönemde uterus göbek deliğinizin çok ötesindedir. Diğer şeylerin yanı sıra, amniyotik sıvı ve bebeğin ağırlığı da baskı yapar.

Hiç bir kadının göbek deliğinin dışarıya çıktığını söylediğini duydunuz mu? Genellikle bu fenomen hamileliğin ilerleyen dönemlerinde ortaya çıkar. Bu durum göbek deliğinde rahatsızlık hissetmenize neden olabilir.

Göbek fıtığı

Göbek fıtığı, karında çok fazla baskı olduğunda olur. Bu durum sadece hamile kadınları etkilemez. Ancak, ikiz bebeğe hamile iseniz veya obezseniz, bunu geliştirme riski daha yüksektir. Göbek deliği ağrısı ile birlikte, göbeğinizin yakınında şişlik hissedebilirsiniz veya kusma yaşayabilirsiniz.

Bu belirtilerden herhangi birine sahipseniz doktorunuza danışın. Tedavi olmazsanız ciddi komplikasyonlar gelişebilir. Fıtık karnınızdaki organları veya diğer dokuları yakalarsa, kan akışını azaltabilir ve hayatı tehdit eden bir enfeksiyona neden olabilir.

Rahatsızlığı hafifletmek

Hızlı büyüme aşamaları yaşarsanız göbek deliğinizin ağrıları hamilelik boyunca gelip geçebilir. Bazı kadınlar baskıya ve erken gerilmeye alışabilirler. Diğerleri için ağrı, karnınızın en büyük olduğu son haftalarda daha kötüdür.

Uyurken karnınızı bir yastıkla desteklemeyi deneyin. Annelik destek kemeri ayakta dururken sırt ve karın ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Ayrıca kaşıntılı ve tahriş olmuş cilt için yatıştırıcı gebelik için güvenli losyonlar veya kakao yağı da uygulayabilirsiniz.

Ne zaman doktora görünmeli?

Hala rahatlama yok mu? Doktorunuzun neyin yardımcı olabileceği konusunda başka önerileri olabilir.

Ağrınız şiddetli ise veya aşağıdaki durumları yaşıyorsanız hemen doktorunuza başvurun.

  • ateş
  • kusma
  • şişme
  • Kasılma
  • kanama

Doktorunuzun bir enfeksiyon, fıtık veya tedavi gerektirebilecek başka bir tıbbi durumu ekarte etmesi gerekir.

Hamilelik sırasında çoğu rahatsızlıkta olduğu gibi, göbek deliği ağrınız yakında kaybolacaktır. En azından doğumdan sonra gidecek. Endişeniz varsa veya ağrının dayanılmaz olup olmadığını doktorunuza danışın.


Leave A Reply