Hamlet Konusu

0

William Shakespeare’in ünlü eseri Hamlet’in konusu, kısaca özeti ve hakkında bilgilerin yer aldığı sayfamız.

hamletHamlet; Ünlü İngiliz şairi William Shakespeare‘in dünyaca tanınmış trajedisidir, yazarın en güzel eseri olarak kabul edilir. Eserde ana fikir öc almadır. Shakespeare, 1601-1609 yılları arasındaki devrede yazdığı eserlerin hemen hepsinde aynı ana fikri kullanmıştır


Şair, Hamlet’i çok eskiden yazılmış bir İskandinav piyesinden fikir alarak yazmıştı «Hamlet» son bölümünün gerçeğe biraz daha uygun olması bakımından da şairin öteki eserlerinden üstün sayılır. Gerçek hayatta Shakespeare‘in Hamlet’ine benzeyen insanlara sık sık rastlanabilir.

Konusu: Olay Danimarka’da geçer. Danimarka Kralı hiç beklenmedik bir zamanda ölmüş, Kraliçe de kaynı ile evlenmiştir. Ölen Kralın oğlu Hamlet, Almanya’da öğrenimini yaparken babasının ölümü üzerine yurduna döner. Babasının ani ölümü, annesinin hemen evlenmesi genç adamın içine kuşku düşürmüştür. Bir gece sarayın avlusunda dolaşırken babasının hayaletini görür. Hayalet, bir cinayete kurban gittiğini, yani kralın kardeş katili olduğunu söyler, Hamlet’ in öc almasını ister.

Fakat sabaha karşı horoz seslerinin duyulmaya başlaması ile beraber hayalet hemen kayboluverir. Hamlet, babasının öldükten sonra bile ıstırap çektiğini anlamıştır.

Hamlet, babasının hayaletinden duyduğu sözlerin doğru olup olmadığını araştırmak için öc alma işini biraz geciktirir. Sarayda, aşağı yukarı hayaletten duyduğu hikâyeyi anlatan bir temsil hazırlatır, temsili sırasında babasının gerçekten bir cinayete kurban gittiğini öğrenir. Bununla birlikte, öc almayı gene geciktirir. Bir ara delirme numaraları yaparak amcasıyla annesini sıkı bir göz hapsinde tutmak ister.


Hamlet, şaşkına dönmüştür. Ne yapacağını bilemez bir halde dolaşırken meşhur «Olmak veya olmamak, asıl mesele bu» sözlerini mırıldanır, kendini öldürmeyi kararlaştırır. Uğursuzluklar, Hamlet’in peşini bırakmaz. Amcasını öldürmeyi tasarlarken sevgilisi Ophelia’nın babasını öldürür. Ophelia babasının acısına dayanamayıp delirir, kendini öldürür Ophelia’nın ağabeysi Laertes, Hamlet’ten öc almak için tasarılar hazırlar.

Kral da Hamlet’i öldürmek istemektedir, gözlerini öc hırsı bürüyen Laertes’i kendi, kötü niyetlerine alet etmeyi kararlaştırır. Laertes’le Hamlet arasında bir düello düzenlenir. Laertes’in kılıcının ucu zehirlidir. Ayrıca, Kral, düello esnasında Hamlet’in susuzluğunu gidermek için bir kadeh de zehirli içki hazırlamıştır. Düelloda önceden kararlaştırıldığı gibi Hamlet ölürse de Laertes de, yanlışlıkla, zehirli kılıcı kendine batırarak ölür. Kraliçe de farkına varmadan zehirli içkiyi içer, Hamlet de son nefesini verirken Kralı bir hançerle yere serer. Artık herkes öcünü almıştır.

Temsil: Aktörler için Hamlet rolü öteden beri önemli bir roldür. Dünyanın her yanında Hamlet rolüne en değerli aktörlerin çıkması âdettir. Eserin ilk temsilleri sırasında kralın hayaleti rolünü Shakespeare’in kendisi oynadığı söylenir.

Daima Shakespeare’in eserlerini oynayarak ün kazanmış olan İngiliz aktörü Sir Laurence Olivier Hamlet rolünü en iyi oynayan ünlü aktörler arasında başta gelir. Hamlet filme de alınmış, gene başrolü Sir Laurence Olivier oynamıştır.


Yorum yapılmamış

  1. Zayıf karakterli olduğu için, kadınlar da oynayabiliyor öyle mi? Kadınlar zayıf değildir. Kendinize gelin, dünyanın yönetimi bir kadının karnında başlar. Hiçbir kimse bir diğerinden üstün değildir.

Bir Yorum Yazmak İster misiniz?