Hamsili Domatesli Ekmek Tarifi

0

Hamsili domatesli tost ekmeği tarifi. Balık sezonu açıldıktan sonra bollaşan hamsi döneminde hazırlayabileceğiniz enfes bir hamsili ekmek tarifi.

Malzemeler:

10 adet tost ekmeği
2 adet orta boy ve sert domates
10 dilim ince çerkez peyniri ya da çedar peyniri ya da kaşar peyniri
10 adet iri siyah zeytin
10 adet salamura edilmiş hamsi
Dereotu
Zeytinyağı
3 diş sarımsak
Tuz
Biber

Advertisement

Hamsili Domatesli Ekmek Tarifi

Hamsili Domates Ekmek Tarifi:

3 diş sarımsağı alıp bir havanda dövün. Ekmek üzerine sürülebilecek kıvama getirin. Daha sonra tost dilimleri üzerine hem sarımsak hem de bir miktar zeytinyağını sürün. Daha sonra bir ızgara içerisinde tost ekmeklerini çok hafif bir şekilde kızartın. Domateslerimizi 10 parçaya ayıralım. Her tost dilimine bir adet gelecek şekilde…

Tost ekmeklerinin üzerine önce bir dilim peyniri yerleştirelim. Daha sonra peynir üzerine yine bir dilim domatesi yerleştirelim. Son olarak da çekirdeği çıkartılmış iri siyah zeytinlerden bir tanesini domatesin üzerine yerleştirin. Tüm ekmekleri bu şekilde hazırlayın ve tüm sekmekler hazırlandıktan sonra üzerilerine bir miktar daha zeytinyağı dolaştırın.

Izgaraya aldığınız ekmekleri peynirleri eriyene kadar yaklaşık olarak bu da 8 dakikaya denk gelir, ızgarada kızartın. Peynirler erimeye başladıktan sonra ise her dilim üzerine bir adet hamsi yerleştirin ve ince kıyılmış dereotu ile süsleyin.

Advertisement

Afiyet olsun.

9.0 Kolay ve Lezzetli

Hamsinin bol olduğu dönemde mutlaka denemeniz gereken bir lezzet.

  • Lezzet 8
  • Yapım Kolaylığı 9
  • Maliyet 10

Leave A Reply