Hançer Nedir? Hançer Çeşitleri Nelerdir? Tarihte Hançerin Yeri

0

Hançer nedir? Tarihte önemli bir yere sahip olan hançerin yeri ve önemi, hançer çeşitleri ve özellikleri nelerdir, hakkında bilgi.

Hançer; Silâh olarak kullanılan bir çeşit bıçaktır. Hançerin iki yanı keskindir, ucu da ya sivri, ya eğik olur. Büyüklükleri değişiktir. Eski çağlar incelenirken çok defa kılıç ve hançer birbirlerine karıştırılır. Çünkü uzun bir hançerle kısa bir kılıcı birbirinden ayırdetmek gerçekten zor bir iştir. Meselâ Ortaçağ’da Kuzey Avrupa’da kullanılan hançerlerin uzunluğu 45 cm. yi buluyordu. Daha sonraları yapılan dar ve uzun namlulu hançerler, hem hançer, hem de kılıç olarak kullanılırdı.

Advertisement

Hançer, genel olarak, taşımaya elverişli bir büyüklükte olduğu için bütün çağlarda hem askerler, hem de siviller kullanmışlardır. Dünyanın bütün memleketlerinde çeşitli hançerler yapılmıştır.

Hançer Çeşitleri

Çeşitli hançerler: 1 — Mısır hançeri; 2 — Yunan hançeri; 3 — Roma hançeri; 4 — Gollülerin hançeri; 5 — İran hançeri; 6 — Hindu hançeri; 7 — XVI. yüzyıl Türk hançeri; 8 — XIV. yüzyıl Felemenk hançeri; 9 — XVIII. yüzyılda Cenovalılar’ın hançeri; 10 — XVI. yüzyılda Venediklilerin hançeri; 11 — Tatarların hançeri; 12 — Arap hançeri; 13 — Japon hançeri; 14 — Bıçak biçimi hançer

Advertisement


Leave A Reply