Hangi Yöre Nesiyle Ünlü

20
Advertisement

Hangi yörede hangi ürünler üretilir? Yöresel ürünlerimiz, neresi nesiyle ünlüdür? İşte illerin listesi ve ünlü olduğu ürünleri.

Hangi Yöre Nesiyle Ünlü

HalıADANA : Karatepe Kilimleri.

ADIYAMAN : Halı Kilim cicim heybe gibi el sanatları ürünleri.Nemrut’a özgü hediyelik eşyaları küçük heykelcikleri ünlü.

AFYON : Keçecilik koşumculuk at arabacılığı demir ve bakır işleri yemenicilik mermercilik kilimcilik hasır ve boyra örücülüğü ile çok çeşitli el sanatları ürünlerine sahip.

AĞRI : Hayvancılıkla geçinen halk özellikle doğal boya ve zahmetle eğrilen elişi yünlerle hazırladıkları tüm dokumacılık ürünlerini üretiyor. Halı ve Kilim dışında keçecilik ve kazak çorap gibi el işlerine sahipler.

Advertisement

AKSARAY : Taşpınar ilçesinin Halıları dünyaca tanınıyor. Çünkü atkı çözgü ve düğüm ipleri tamamen yün ve doğal boya kullanılıyor. Taban Kelle çift somya namazlık yastık heybe eğerlik gibi çeşitleri var.

AMASYA : El askısı yazma yemeni ev yapımı kuşburnu ezmesi pirinç elma yörenin en ünlü ürünleri.

ANTALYA : Binbir çeşit reçelleri özellikle hanımların geçim kaynağı. Ayrıca çeşitli döşeme halıları ile meşhur.

ARDAHAN : Özellikle el işçiliği ile sanat eseri haline gelen gümüş işleri ile ünlü. Kemer başlık ve çeşitli takıların her biri bir sanat eseri. Ayrıca el halıları ile ünlü.

Advertisement

ARTVİN : Ağaç oyma ve filiz dal kabuğundan örgü eşyalar toprak çanak çömlek bakırcılık ve kilimcilik gibi elsanatlarının inanılmaz örneklerine sahip.

AYDIN : Halı kilimin Ege motifleri ve kültürüyle süslenmiş en güzel örnekleri buradaki köylerde tezgahlarda genç kızlar tarafından üretilir.Ayrıca süs eşyası olarak Aydın bebekleri mücevhercilik deri ile üretilmiş sanat eserleri.

BALIKESİR : Hoşmerim Tatlısı ile ünlü şehirkolonyaları ile de tanınıyor. Ama şehrin en ünlü ürünü yağcı bedir halıları.

BARTIN : Eldokuma ürünleri özellikle tel kırma yazmaların ahşap baskı yazmalarının en güzel örneklerini bulabileceğiniz şehrin Amasra ilçesinde de ahşap işlerinin en güzel örnekleri dokuma hediyelik eşya çeşitleri bulunmaktadır. Kurucaşile ilçesi ise Gulet yapımıyla ünlüdür.

Advertisement

BATMAN : Dokumacılık çok gelişmiştir. Parlak ipek sim işlemeli kumaşları oya ve dantelleri kanaviçe işleri çok güzeldir. Yün patik ve çoraplar hanımlar tarafından üretilmektedir. Hasankeyif anı ürünleri bulunmaktadır.

BAYBURT : Bakır işleri ile ünlüdür. Maden işçiliği dışında kilim ve ehram dokumaları çok güzeldir. Ayrıca Kilim motifleri Bayburt’a has ve orjinaldir. Ehramdan yapılan yelek masa örtüsü yatak örtüsü seccade perde ve kravatlarda yöreye has ve el emeğinin muhteşem örneklerini yansıtır.

BİLECİK : Pazaryeri ilçesi Kınık köyünün toprak ürünleri ile Dereköy’de yapılan el emeği ağızlıklar çok ünlüdür. Bilecik Nar üretiminde Türkiye 1.dir.

BİNGÖL : Dut Pekmezi ve Balı ile ünlüdür.

Advertisement

BİTLİS : Kök boyalı kilimler halılar. Toprak çanak çömlek çeşitleri Ahlat’ta ahşap bastonculukta stilli örnekler. Hizan fındığı Adilcevaz cevizi Mutki karakovan balı ve küp peyniri çok ünlüdür.

BOLU : Çam Kolonyası fındık şekeriçikolatasıçam balıkaymaktereyağmudurnu sarayhelvası köpük helvası ipek oyası Gerede de deri ve bakırcılık Göynük’ün şeker fasulyesi el dokumaları Seben’in elması üzümü Mengen’in peyniri Kıbrıscık’ın pirinci el dokuma torbaları ve kilimleri çok ünlüdür.

BURDUR : Özel sipariş üründe yapan meşhur bakırcılığı ile ünlüdür.

BURSA : İpekli dokumaların hatta dokumacılığın en güzel ürünlerini Bursa’da bulmak mümkündür.

Advertisement

ÇANAKKALE : Seramik ürünlerin en güzel örnekleri Çanakkale’de el emeği ile üretilir. Bozcaada ve Gökçeada ise şarapları ile ünlüdür.

ÇORUM : İskilip ilçesi Ahşap işleriyle ünlüdür. AlacaBüyükCamii Köyünde kilim Ortaköy ilçesi Karahacip beldesinde kilim heybe patik çorap ve elörgü ürünleri üretilmektedir. Şehrin en güzel el emeği ürünlerinden biride bakır işleridir. Çorum’un Leblebisi ve pirincide meşhurdur.

DENİZLİ : Horozuyla ünlüdür.Dokumaları ve kumaşları ile ünlü ilimizin Budan’a özgü desenli renkli simli pamuklu ipekli giysi ve mefruşat örnekleri çok ünlüdür.

DİYARBAKIR : El sanatlarının en güzel örnekleri hasır bilezik kiniş gerdanlık gümüş işlemeli nalın ve çekmeceler köylerde el dokuması halı ve kilim üretimi yapılmaktadır.

Advertisement

DÜZCE : Fındık ve tütün kolonyası.

EDİRNE : Deva-i Misk tatlısı peynir şekeri. Misk sabunu badem ezmesi çok ünlüdür. Ayrıca trakya dokumalarının en güzelleri Edirne de bulunur.

ELAZIĞ : Elazığ çeşit çeşit ve her biri birer sanat eseri gibi işlenmiş iğne oyalarıyla ünlüdür. Ayrıca köylerde hanımların tezgahlarında halı ve kilimler dokunur. Her biri el emeği göznuru yemeni ve bakır işleride bulunabilir.

ERZİNCAN : El bakırcılığı sanatsal seviyeye ulaşmış bir şehirdir bir çok çeşit üretilir. ( Semaver tepsibiblo duvar tabağı şekerlik vazo v.s)Halı dokumacılığı vekilim çeşitleri olan şehrin en muşhur diğer ürünü Tulum peyniridir.

Advertisement

ERZURUM : Oltu taşı işçiliği ile meşhur bir ilimizdir. Tespih ağızlık bilezik saç tokası broş küpe gerdanlık gibi pek çok çeşitte ürünler vardır.

ESKİŞEHİR : Lüle taşı ile dünyaca ünlüdür. Yapılan ürünlerin her biri heykeltraşlık her biri birer sanat eseridir.

Hangi Yöre Nesiyle Ünlü

GAZİANTEP : Bir çok elsanatları ürünleri verilir. Küpçülük kuyumculuk yemeniciliik gümüş işleme sedefçilik bakırcılık zurnacılık aba dokuma kutnuculuk kilimcilik. Herbir el emeği ürünü yöresel özellikler ve motifler taşır.

GİRESUN : Fındık peştamal yöresel özellikler taşıyan hediyeliklerle hanımların el işleriyle meşhurdur.

Advertisement

Hangi Yöre Nesiyle Ünlü

GÜMÜŞHANE : Pestil- kümeyi ve kuşburnu ürünleri Kelkit’ten zilli kilimi Torul ve Kütün ilçelerinden Hereke tipi ipek yün halılar ve ahşap ürünler Yöresel özellikleri ile son derece değerlidir.

HAKKARİ : Kök boya ile üretilen el emeği yün Hakkari Kilimleri ve elişlemeleri yöresel özellikler taşıyan son derece güzel ürünlerdir.

HATAY : İpek dokumaları ile meşhurdur. Ama yörede yapılan Defne sabunu biber salçası ve nar ekşisi son derece ünlüdür.

ISPARTA : Güller şehri Isparta’da her türlü gül ürünü bulmak mümkündür. Ama en muhteşem yöresel ürünü Isparta halılarıdır. Bu iki özel ürün dışında her türlü el işi deri eserler ve keçe de yöresel özellik ve güzelliktedir.

Advertisement

K.MARAŞ : Ağaç oyma eşyalar dövülerek işlenmiş bakır sim ve sırma işleri yemeni adı verilen geleneksel deri ayakkabılar ve postallar muhteşem güzellikteler. Ayrıca Kırmızı biber tarhanası fıstık ezmesi un sucuğu ve pestil sucuğu çok ünlü yöresel lezzetlerdir.

KARABÜK : Özellikle Safranbolu ilçesi ile tanınan Karabük’te Ahşap Sanat eserlerinin her çeşitini bulmak mümkündür.

KARAMAN : Ağaç oyma marangozluk mobilyacılık çok gelişmiştir. Hanımlarsa en güzel nakışları ve oya örneklerini veren ürünler üretirler.Taşkale Şirvan ve Koraç’ta halıcılık gelişmiştir.

KARS : Doğal boyalıpamukkılipek ve yün iplikler kullanılarak yapılan yöresel özel bezemeli Kars kilim ve Halıları dünyaca tanınınır. Ama yörede inanılmaz ince işçilik ve hünerle el emeği gümüş kemerler başlıklartakılar yapılır. Ayrıca kaz tüyü yorgan yastık üretilir. Kars’ın Kaşarı ve balı da çok meşhurdur.

Advertisement

KASTAMONU : Yöresel Dokumalar yalnızca tırnakla ve pamuk ipliği kullanılarak yöresel motifler işlenerek yapılan çarşaf bağları oyalar baskı tekniği ile bezenmiş havlu ve masa örtüleri ağaç oyma ile üretilmiş eserleri muhteşemdir. Saz bağlama gibi müzik aletleri zanaatçilerinin bulunduğu ilde Tosya çakıları ve bakır işleri de çok ünlüdür.

Hangi Yöre Nesiyle Ünlü

KAYSERİ : Bünyan ve yahyalı halıları dünyaca tanınmıştır. Tabii ki Kayseri denince akla pastırma ve sucuk gelir.

KIRIKKALE : Kilim ve heybe dokumaları yöresel motiflerle süslenir el emeği göz nuru inanılmaz güzellikte elişleri yapılır.

KIRKLARELİ : Peyniri meşhurdur.Geleneksel sanatlarımızın en güzel çeşitleri bu ilimizde bulunur. Ahşap ve dokuma ürünleri çok çeşitlidir.

Advertisement

KIRŞEHİR : Onyx taşı ile ünlü şehirde bu taş ile yapılan binbir çeşit ürün bulunur.

KİLİS : Türk el sanatlarının tüm çeşitleri vardır.

KOCAELİ : Hereke ipek halıları ile tüm dünyada tanınır. Ayrıca pişmaniyesiSaray Helvası ve Karamürsel’in sepeti son derece meşhurdur.

KONYA : Hemen hemen tüm köylerinde halı ve kilim dokunur. Mevlana’nın olmasından dolayı inanç turizmi ve hediyelik el emeği ürünler çok çeşitli ve güzeldir.

Advertisement

KÜTAHYA : Simav ilçesinde tabakçılık urgancılık hasırcılık ağdacılık yemenicilik semercilik nalbantlık saraçlık gibi yok olmak üzere olan el sanatlarının son temsilcilerini bulmak mümkündür. Porseleni Seramikleri Çinileri Dokumaları El işlemeleri son derece güzeldir.

Hangi Yöre Nesiyle Ünlü

MALATYA : Sofra bezi perdeyazma gibi ahşap kalıplarla ve baskı tekniği ile süslenmiş dokumalar halılar canlı ve renkli kilimler cicim dövme çekme germe gibi yöntemlerle yapılan bakır mutfak eşyaları ahşaptan yapılan ve “güm güm” denen yayıklar çıkrıklar kaşıklar son derece güzeldir. Ayrıca Malatya’nın Kayısısı ve bu kayısıdan yapılan ürünleri son derece meşhurdur.

MANİSA : Mesir macunu ile ünlüdür. YurtdağıKulaGördes ve Demirci halıları ile Türk Sanat Tarihine girmiş ilde hala geleneksel yöntemlerle inanılmaz güzellikte halıların üretimi sürmektedir. Manisa’da Altın ve gümüş takılar pamuklu içi dış giyim bakır pirinç tahta oyma sanatlarının en güzel örneklerinin el emeği üretimleri sürmektedir. Şilebezibürümcük giysiler çeşitli oyalar muhteşem güzelliktedir.

MARDİN : Telkari gümüş işlemeleri ve maden sanatlarının en güzel örneklerini üreten Mardin zanaatçileri dünyaca tanınır.

Advertisement

Hangi Yöre Nesiyle Ünlü

MUĞLA : MilasBodrumYatağan Halıları ile tanınır. Fethiye’de kilim ve destar dokumacılığı gelişmiştir. Yatağan ilçesi Kavaklıdere bucağı bakır dövme esrleriyle ünlüdür.

MUŞ : HalıcılıkKilimcilikKeçecilikhasır örmeciliği boncuk dantel oyacılığı çorap örmeciliği kıldan çuval ve çadır dokumaları yapılır.

NEVŞEHİR : Kapadokya vs bu yöre ayrıntılı yazılsın

NİĞDE : Halı kilim dokumaları yöresel motiflerle süslü ve son derece güzeldir. Ayrıca bayanlar inanılmaz güzel elişleri üretmektedirler.

Advertisement

ORDU : Kilimsicimkolanheybeoyalı yazma dokumalar ürünleri ahşap işleri inanılmaz güzellikte işlenmiş baston sepet üretimi yapılmaktadır. Çeşitli müzik aletlerinin el emeği üretimi bu ilimizde yapılmaktadır. Özellikle klarnet ve kaval üretimiyle tanınır.

OSMANİYE : Kök boya ile boyanan Karatepe kilimleri renk ve desenleriyle çok güzeldir. Ahşap çatal kaşık çeşitli süs eşyalarıda üretimektedir.

RİZE : Ahşap ve örgü ürünleri ile ünlüdür. Hemşin çorabı Rize bezi (Feretiko) çay sepeti üzüm sepeti meyve sepeti piknik sepeti gibi hasır örme ürünler yöresel özellikler taşıyan çok güzel ürünlerdir. Anzer Balı dünyaca ünlüdür.

SAKARYA : Ağaç işçiliği ve oymacılığı ile ünlüdür.

Advertisement

Hangi Yöre Nesiyle Ünlü

SAMSUN : Bez dokumacılığı özelliklede keten bezi dokumacılığı yapılır. Bu bezen üretilen orak gömleği dış giyimlik ve ötüler çok güzeldir. Dağ köylerinde yünlü dokumalar Havza ilçesine bağlı köylerde pamuktan gömleklik yünden kazak şalvar dokumaları sürdürülmektedir.

SİİRT : Bıttım sabunu Siirt battaniyesi Jirkan kilimi yöresel özellikler taşıyan çok güzel ürünlerdir. Meyan kökü ve fıstığıda dünyaca meşhurdur.

SİNOP : Ayancık ilçesinde keten dokumacılığı yapılmaktadır. Çember dokumacılığı da bu ilde sürdürülmektedir. Yapılan ürünler öyle güzeldirki dekoratif amaçla kullanılır.

SİVAS : Sivas kilimleri dünyaca ünlüdür. Tülüce denen dokumadan yapılan yatak örtüsü ve duvar süsleri yün el örgüsü çoraplar yöresel motifler taşırlar ve çok güzellerdir. Ağaç işçiliğnde bakır işlerde ve kuyumculukta her biri sanat eseri özellikler taşıyan ürünler üretilmektedir.

Advertisement

ŞANLIURFA : El dokumacılığı tarakçılık ağaç oymacılığı deri işçiliği kürkçülük bakırcılık kuyumculuk taş süslemeciliğinde çalışan zanaatçiler tarafından inanılmaz güzellikte ürünlerin olduğu ilimizdir.

ŞIRNAK : Hz.Nuh türbesi dolayısıyla inanç turizminin yaygın olduğu ilde her tür elişi ve el sanatları ürünleri üretilmektedir.

TEKİRDAĞ : Karacaklavuz ve Sağlamtaş ilçelerinde dokunan halı kilim ve heybeler yerel renk ve motifleriyle çok güzeldir. Ayrıca Elişi ürünlerinin orijinal örneklerini bulmak mümkündür.

TOKAT : Tahta baskı ile üretilen kumaş ve yazmaları yöreye has motf ve renkleriyle çok güzel ve ünlüdür. Bakır işlerinin çok güzel örnekleri bulunmaktadır. Torak Seramikçiliği dericilik, saraçlık mutaflık, yayıkçılık, zurnacılık, kaval yapımı, sele sepet örmeciliği

Advertisement

Hangi Yöre Nesiyle Ünlü

TRABZON : Gümüş Telkarisi ile ünlüdür.

TUNCELİ : El dokumaları ile ünlü ilimizde özellikle cicim heybe çeşitleri çok güzeldir. Ayrıca Pülümür dağ balı Ovacık doğada yetişen her derde deva tekdiş ovacık sarımsağı ve şavak peyniri ile tanınır.

UŞAK : Kök boyasından yapılan Eşme Kilimleri Pamuklu dokumaları ile ünlüdür. Uşak Halıları tüm dünyada çok ünlüdür. Madalyonlu ve Yıldızlı olmak üzere iki tiptir. Özellikle madalyonlu halılar 10 m ye ulaşır.

VAN : Figüratif Motifleri ile çok özel ve güzel Kilimlerin üretildiği Van’da her türlü elsanatı ürünlerini bulmak mümkündür.

Advertisement

YALOVA : Sugören köyü ipek halı dokumacılığı ile meşhurdur. Gumuz denen çalgı bir tek bu ilimizde üretilmektedir.

YOZGAT : Ahşap işleri ile ünlüdür.

ZONGULDAK : Devrek Bastonu elpek bezi madenci heykelcikleri ile ünlüdür.

Advertisement

20 yorum

  1. buu sıtee bıı harıkaa butunn sıtelerıı ardımm neredeysee vee enn amaa enn yararlısıı buu olduu saolunn arkadaslarr

Leave A Reply