Hani Balığı Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Hani balığı nasıl bir balıktır? Hani balığının özellikleri nelerdir, nerede yaşar, yapısı, beslenmesi, üremesi hakkında bilgi.

Hani Balığı Hakkında Bilgi

Hani Balığı; Levrek ailesinden alaca kırmızı renkli, orta büyüklükte bir balıktır. En irilerinin ağırlığı yarım kiloyu, uzunluğu da 25 cm. yi bulur. Ağırlığı bir kiloyu bulanlarına da rastlanabilir.

Hani balığı

Haniler, daha çok, derin sularda, ya da taşlık diplerde yaşadığı için çok defa olta veya paraketeyle tutulur. Yılın her mevsiminde avlanabilir. Yazın daha çok, kıyılarda, kışın da açıkta bulunurlar. Hani balığı Karadeniz’de bulunmaz. Daha çok, Marmara’ nın Trakya kıyılarıyla Akdeniz’de yaşarlar. Etleri, kılçıklıysa da çok lezzetlidir.

hani-baligiHanilerin sırt yüzgeç enseden başlayarak kuyruğa kadar uzanır. Genel olarak pullu balıklardır. Bodur bir gövdeye, büyük bir kafaya ve vücut boyutuna oranla çok büyük bir ağza sahiptir. Çeneler keskin dişlerle doldurulur. Başlıca altı çeşidi vardır: Asıl haninin alt çenesi üst çenesinden hafifçe uzundur. Ağzı büyüktür. Alt ve üst çenesinde birçok dişler olduğu gibi damağında bile küçük dişler vardır. Yazılı haninin yanaklarında yazıyı andıran birtakım çizgiler bulunur. Vücudunda esmer dalgalar olan bir başka hani çeşidi «benekli hani» diye anılır. Haninin diğer çeşitleri rengi sarıya çalan sarı hani, berber balığı ve iskorpit hanisidir.

Hani balıkları,zamanının çoğunu kayalık mağaralarda geçirir. Genellikle yalnız veya küçük gruplar halindedir. Çeşitli kabuklular, balıklar ve solucanlar ile beslenmek için alacakaranlıkta dolaşmaya çıkarlar. Bu balıklar hermafroditlerdir ve kendilerini dölleyebilirler. Yumurtlama mevsimseldir ve ayın evresi tarafından kontrol edilir.

Advertisement

Yalnız Akdeniz’de bulunan berber balığı parlak renklidir. Sırt yüzgeçlerinin ucu pek keskin olduğu için berber balığı diye anılır. Kuyruğu da öteki hanilerin aksine çatallıdır.


Leave A Reply