Hanımeli Nasıl Yetiştirilir?

0
Advertisement

Hanımeli Nasıl Bir Çiçektir? Hanımelinin yetiştirilmesi, dikilmesi, çoğaltılması ve bakımı nasıl olur, hakkında bilgi.

hanimeli-1Hanımeli; Hoş kokulu çiçekleriyle-, sarılıcı dallarıyla bahçelerimizin en güzel süs bitkilerinden biridir. Balkonlara, çardaklara, kameriyelere sarılarak gölgelik yapar, baharda çiçek açarak çevresine tatlı bir “koku yayar.

Hanımeli kolay yetişir, pek bakım da istemez. Dalları toprağa daldırılarak yetiştirilebileceği gibi, kökünden fışkıran sürgünlerle de üretilir. Toprağı iyi gübreliyse, yeri de güneye bakıyor, rüzgar almıyorsa kısa zamanda gelişir, ilk yıl bile bol çiçek verir.

Hanımelinin kışın yaprağım döken, dökmeyen türleri vardır. Yaprağını döken türünün yaprakları uzuncadır, çiçekleri kırmızılı-sarılıdır, mayıs-haziran aylarında açar. Yaprağını dökmeyeninin yapraklan tüysüz, parlak yeşildir; çiçeklerinin dışı güvez rengi, içi turuncudur. Yalnız, bu cinsin çiçekleri pek kokulu değildir, mayıstan ağustosa kadar çiçek açar.

Hanımeline budanarak istenilen biçim verilebilir. Biçim vermek için olmasa da bahara yakın budanmalı, içeride kalıp kuruyan dalları kesilip seyreltilmelidir.

Advertisement

Leave A Reply