Hansel ve Gratel Operası Konusu Karakterler, Engelbert Humperdinck

0
Advertisement

Hansel ve Gratel Operası kim tarafından hangi tarihte yazılmış, bestelenmiştir? Hansel ve Gratel Operasının konusu, özeti, hakkında bilgi.

HANSEL VE GRATEL (HAENSEL UND GRETEL)

İki perdelik operadır.

Metin: Adelheid Wette
Besteci: Engelbert Humperdinck
İlk oynanış: 1893 Weimar
Türkiye’de ilk oynanış: 1961 Ankara.

Başlıca kişiler:

Haensel (Mezzosoprano), Gretel (Soprano), Gertrude (Mezzosoprano), Peter (Bariton), Kum adam (Soprano), Şebnem adam (Soprano), Cadı (Mezzosoprano).

Konunun geçtiği çağ ve yer: Masal çağlarında Almanya’da bir orman.

Advertisement

Konusu:

Fakir süpürgeci Peter’in orman kenarındaki evinde iki çocuğu Haensel ve Gretel hem süpürge yapmakta, hem de açlıklarını unutmaya çalışmaktadırlar. Hele Gretel’in artık sabrı tükenmiştir. Kızkardeşi Haensel ona babalarının pazara süpürge satmaya gittiğini, kendilerine yiyecek getireceğini, komşularının da bir tas süt gönderdiğini söyler. Sonra ikisi de dansa koyulurlar Bu sırada içeri giren anneleri Gertrude onları tembellikle suçlayıp bağırıp çağırırken sütü devirir, ikisini de ormana çilek toplamaya yollar. Süpürgeci Peter büyük bir neşeyle görünür, işleri çok iyi gitmiş, koca bir küfeyi yiyeceklerle doldurup getirmiştir.

Çocukları sorar, onların ormana gittiğini öğrenince çok kızar. Gertrude nasıl olmuş da ormanda çocukları pişirip çörek yapan cadıyı unutmuştur. Her ikisi de çocuklarını aramaya koşarlar. Haensel ve Gretel ormanda cadının evine yakın bir yerde çilek toplamakta, türkü söylemektedirler Gece bastırmış, karınları acıkmıştır. Topladıkları çilekleri yerler. Fakat dönüş yolunu kaybetmişlerdir. Birden küçük bir adam belirir. Söylediğine göre kendisi «Kumcu Baba»dır, onlar uyurken kendilerini melekler bekleyecektir.

Sabah bir diğer küçük adam belirir, adı «Şebnem Adam»dır. Çocukları uyandırır. İkisi de cadının evini görürler, gidip duvarından bir parça kopararak yemeye başlarlar Bu sırada cadı belirmiştir. Haensel’i yakalayıp kafese kapatır, Gretel’i büyüleyip ortalığı temizlemesini emreder. Sonra fırını yakar. Bu sırada Haensel yavaşça kafesin kapısını aralar, Gretel cadıya fırının nasıl açılacağını sorar, cadı fırın kapağını kaldırınca Haensel arkadan itiverir. Fırın büyük bir gürültüyle patlar, ortaya birçok çocuk çıkmıştır. Haensel dokundukça tümünün de gözleri açılır. Bu sırada süpürgeci Peter’in sesi duyulur, adam yavrularına sarılır, çocuklar Tanrıya şükrederken perde iner.

Bu ünlü çocuk operası Richard Strauss’un yönetimindeki ilk temsilden bu yana sürekli ilgi görmüş, zarif melodileri, ince orkestralaması, sevimli konusuyla seçkinleşmiştir.

Tanınmış bölümler:

«Brüderchen, komm tanz’ mit mir» (Haensel ve Gretel,) «Ah! Wir arme Leute» (Peter), «Ein Maennlein steht im Walde» (Gretel), «Knusper Walzer-Vals».

Advertisement


Leave A Reply